BM Genel Kurul Başkanı Bozkır, Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Kıslıtsa ile görüştü

21 Ekim 2020, 14:37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır, Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa (Sergiy Kyslytsya) ile görüştü.

BM 75. Genel Kurulu öncesinde BM Genel Kurul Başkanı Bozkır, Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Kıslıtsa ile dün biraraya geldi. Bozkır, karşılıklı görüş alışverişi yapıldığını bildirdiği görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

“VERİMLİ BİR GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bozkır paylaşımında, “Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi BE Sergiy Kıslıtsa bugün ziyaretime geldi. BM 75. Genel Kurulu’nun gündeminde yer alan konulara dair verimli bir görüş alışverişinde bulunduk.” ifadelerine yer verdi.

VOLKAN BOZKIR’A BM’DE ÜST DÜZEY GÖREV

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye’nin adayı eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır seçildi. Bozkır, Türkiye’den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu.

15 Eylül’de BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande’den görevi devralan Bozkır, 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

ZELENSKIY, KIRIM TATARLARINA YAPILAN BASKIYI ANLATMIŞTI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 23 Eylül 2020 tarihinde video konferans yoluyla gerçekleşen BM Genel Kurul görüşmelerinde konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, zirve kapsamında yaptığı konuşmada Ukrayna’nın Rus işgali altındaki toprakları Kırım ve Donbas bölgesinde yaşananları dile getirdi. Genel kuruldaki konuşmasında Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerine ve Kırım Tatarlarının Kırım’da yaşadığı baskılara dikkat çeken Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Teknoloji dilinde, BM dünyayı kritik hatadan koruyan bir ‘yazılım’ oldu. Ancak kabul etmeliyiz ki sistem artan bir şekilde sorun veriyor. Rusya Federasyonu’nun 21. yüzyılda Kırım’ı ilhakından söz ediyorum. 7 senedir Donbas bölgesinde saldırganlık yapan devlet. BM’nin kurucuları 75 sene sonra Avrupa’da bir savaş olduğunu öğrenselerdi nasıl hissederlerdi?” demişti.

Birleşmiş milletler
Sergiy Kıslıtsa
Türkiye
Volkan Bozkır
Bunlara da bakın: