BM, küresel açlık krizi ile mücadele için Ukrayna limanlarının acilen açılması çağrısında bulundu

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2022, 11:01
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2022, 11:01

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından, Ukrayna’da üretilen gıda ürünlerinin serbestçe diğer ülkelere ulaştırılabilmesi için Odessa bölgesindeki limanların acilen açılması çağrısı yapıldı.

Merkezi Roma’da bulunan, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından 6 Mayı 2022 tarihinde yazılı açıklama yapıldı. WFP İcra Direktörü David Beasley’in adına yapılan açıklamada, küresel açlık krizi ile mücadele adına Ukrayna’nın Odesa bölgesindeki limanlarının yeniden açılması çağrısında bulunuldu.

Ukrayna’nın tahıl siloları dolu olduğu ifade edilen açıklamada, dünya genelinde 44 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğu hatırlatıldı. Gıdaların Ukrayna’ya girip çıkabilmesi için bahsi geçen limanların açılması vurgulandı.

SİLOLARDA BEKLEYEN TAHILLAR BOŞA GİDECEK

Rus işgali nedeniyle Ukrayna limanlarının blokaj altında olduğu bu nedenle de milyonlarca metrik ton tahılın Odesa’daki ambarlarda ve Ukrayna’nın Karadeniz’deki diğer limanlarında beklediği belirtilen açıklamada, bahsi geçen limanlar yeniden açılmadığı sürece Ukraynalı çiftçilerin temmuz-ağustos hasadında ürünlerini depolayacak hiçbir yeri olmayacağı, küresel açlık kriziyle mücadele edilen bu kritik dönemde silolarda bekleyen tahılların boşa gideceği açıklandı.

Dünya çapında 276 milyon insanın akut açlıkla karşı karşıya olduğunu söyleyen WFP, Ukrayna’daki çatışmanın sürmesi halinde bu sayının 47 milyon daha artmasının beklendiğini de hatırlattı. Yine WFP, Rusya’nın başlattığı savaştan önce Ukrayna’nın ürettiği gıdanın 400 milyon insanı beslemeye yettiğini, bunun da Karadeniz’deki limanlar vasıtasıyla ihraç edildiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimiyle başlattığı savaşın akabinde buğday ve mısır ihracat fiyatlarının yüzde 22 ve yüzde 20 arttığı bilgisi de açıklamada yer aldı.