BM'den Libya'da ateşkes çağrısı

04 Ocak 2020, 13:08

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya’da acil ateşkes ilan edilmesi ve tüm tarafların siyasi diyaloğa dönmesi çağrısını tekrar etti.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Libya’daki gruplara verilecek dış desteğin çatışmaları daha da derinleştireceği öne sürüldü.

Açıklamada, “Savaşan taraflara yapılacak herhangi bir dış destek, süregelen çatışmayı derinleştirecek, barışçıl ve kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma çabalarını daha da karmaşıklaştıracaktır.” denildi.

LİBYA: BM’YE GÜVENMİYORUZ

Güvenlik Konseyi’nin 2011’de Libya’ya yönelik aldığı 1970 sayılı silah ambargosu kararının sürekli ihlal edilmesinin sorunları daha da kötüleştireceği vurgulanan açıklamada, “Ambargoya sıkı sıkıya bağlı kalmak, düşmanlıkların sona ermesine elverişli bir ortam yaratmak için gereklidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Libya, 2011’de devrik lider Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinden sonra süren iç savaş nedeniyle meşruiyet krizine yaşıyor.

İKİ TARAF ARASINDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri ile General Halife Hafter’e bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Birleşmiş Miletler
BM
Libya
Libya İç Savaşı
Bunlara da bakın: