BM'den kritik uyarı: İdlip'te 3 milyon kişi risk altında

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Haziran 2019, 16:11
Ömer Cihad Kaya
17 Haziran 2019, 16:11

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi, Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib mutabakatının korunması gerektiğini vurguladı. Grandi, rejin güçleri ve Rusya’nın Gerginliği Azaltma Bölgesindeki saldırıları ile hızla tırmanan savaş ortamına vurgu yaparak, “İdlib bölgesinde yaşayan 3 milyon kişi risk altında.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın sorularını cevaplayan Filippo Grandi, “Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib mutabakatının korunması gerekiyor çünkü şu anda ortaya çıkan yerinden edilmelerden çok endişeliyiz. İdlib bölgesinde yaşayan 3 milyon kişi risk altında. Bu bir sorun.” dedi.

“ÇATIŞMALARIN YOĞUNLAŞMASI HALİNDE 2 MİLYON SİVİL TÜRKİYE’YE GELEBİLİR” İDDİASI

BM Yüksek Komiseri Grandi, mülakatta BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis’in Suriye’nin kuzeyindeki çatışmaların yoğunlaşması halinde 2 milyon kadar sivilin Türkiye’ye girmek isteyebileceği uyarısını da hatırlatarak, bu konuda herhangi bir tahminde bulunmayı tasvip etmediğini kaydetti.

RUSYA DESTEKLİ ESED GÜÇLERİNİN SİVİL KATLİAMLARI

Esed rejimi ile Rusya, güya İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde bulunan pek çok bölgeye hava saldırısı düzenliyor.

RUSLARIN SALDIRISI İLE REJİMİN SALDIRISI BİRBİRİNDEN AYIRT EDİLEBİLİYOR

Bölgeden edinilen bilgilere göre, saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanların rejime, yeni nesil olanların ise Ruslara ait olduğu anlaşılıyor. Muhalifler, uçakları, üslerin çevresinde ve ülkenin kilit noktalarına kurulmuş ekipmanları yardımıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

Sivil Savunma ekipleri yoğun bombardıman altında arama kurtarma çalışmalarına devam ederken, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

İDLİP GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ

Suriye’deki iç savaşın neticesindeki iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan ülkenin kuzeybatı şehirlerinden İdlib, savaşın başladığı yıllardan bu yana muhaliflerin kontrolünde olan bir bölge olarak biliniyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini pilot olarak seçmiş ve gerginliği azaltma bölgesi ilan etmişti. Ancak, rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. 

Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın hava desteğiyle “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne bir ay önce başlattığı geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Öte yandan Esed rejimi, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına halen devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor. 

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan’dan bu yana yapılan saldırılarda en az 268 sivilin yaşamını yitirdiğini, 660’den fazla sivilin yaralandığını aktarıyor.