BM'de Rusya'nın Kırım'ı askerileştirmesine ilişkin karar kabul edildi

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
07 Aralık 2020, 21:14
Ömer Cihad Kaya
07 Aralık 2020, 21:14

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da Rusya’nın askeri faaliyetlerine ve saldırganlığına ilişkin karar kabul edildi. Kabul edilen karara Türkiye dahil 63 ülke “evet” oyu kullandı.

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da sergilediği askeri saldırganlığa ilişkin bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” ismini taşıyan karar tasarısı oylamaya sunuldu. BM üyesi ülkelerin 63’ü kararı onaylarken, 17’si karara karşı çıktı. BM Genel Kurulu bu sonuçla söz konusu kararı kabul etti. Öte yandan, genel kurulda temsilcisi bulunan 62 ülke ise karara çekimser kaldı.

 Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa (Sergiy Kyslytsya), genel kuruldaki oylamanın sonucunu sosyal medya hesabından paylaştı.

İŞGALCİ RUSYA’NIN KIRIM’I ASKERİLEŞTİRMESİNE HANGİ ÜLKELER KARŞI ÇIKTI? HANGİ ÜLKELER DESTEK VERDİ?

Kararı destekleyen ülkeler arasında; Türkiye, İtalya, Macaristan, İsrail, Japonya, Moldova ve İspanya yer aldı.

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a yönelik askeri saldırganlığını destekleyen ve karara ret oyu veren ülkeler arasında ise; Ermenistan, Çin, Belarus, Küba, İran, Kırgızistan, Sırbistan ve Suriye yer aldı.

Çekimser oy veren ülkeler arasında ise; Kazakistan, Irak, Katar, S. Arabistan bulundu.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

BM Genel Kurulundaki karara ilişkin Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, “Stratejik ortaklık devam ediyor. Türkiye, önceki yıllarda da olduğu gibi BM Genel Kurulu Kırım’ın askerleştirilmesi hakkındaki karara destek verdi. Buna çok değer veriyoruz ve çok minnettarız.” dedi.