BM'de Kırım'ın askeri üs haline gelmesi ve insan hakları ihlalleri konuşuldu

19 Şubat 2020, 12:17

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı büyük bir askeri üsse çevirdiğine ve insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

BM’DE RUSYA’NIN KIRIM’I ASKERİ ÜS HALİNE GETİRMESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuşan Kıslıtsya, “Rusya’nın Kırım’ı işgal etme girişimi sonucunda yarımada, büyük bir askeri üsse dönüştü. Rusya bu durumu, Suriye’ye müdahalesinde de kullanıyor bu da bölgedeki güvenliği zayıflatıyor. Ayrıca, siyasi tutsakların sayısı artmaya devam ediyor, Kırım Tatarları ve Ukrainlere baskı yapılıyor” ifadelerini kullandı.

KIRIM’IN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞTİRİLMEYE DEVAM EDİYOR

Ukraynalı diplomat, Rusya’nın yerli nüfusu Kırım’ın dışına iterek ve yarımadaya 130 bin asker, kamu görevlisi ve sivilleri yerleştirerek, gizliden gizliye Kırım’ın demografik yapısını değiştirdiğini vurguladı.

Kıslıtsya, konuyla ilgili açıklamasında, “Kırım’ın askerileştirilmesi tam gaz devam ediyor. Rusya yarımadaya ek güçlerini, nükleer silahlar dahil olmak üzere modern silahlarını yerleştirmeye devam ediyor. Oradaki Rus askerlerinin sayısı üç kat arttı. Bu tür eylemler, Karadeniz bölgesi ve çevresi için ciddi tehlike oluşturuyor.” dedi.


askerileştirme
BM
Kırım'ın işgali
Ukrayna
Bunlara da bakın: