BM'de 40 ülkeden Kırım'daki insan hakları raporuna destek

24 Eylül 2019, 11:38

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin 42. Oturumunda, geçici olarak işgal altındaki Kırım’da insan hakları durumu ile ilgili ortak açıklama, 40 ülke tarafından destek gördü.

Konu ile ilgili bilgi veren Cenevre’deki Uluslararası Teşkilatlar Ukrayna Daimi Temsilciliğinin açıklamasına göre, devletler Ukrayna’nın uluslararası toplumu tarafından kabul görmüş ve “geçici olarak devam eden işgal nedeni ve Kırım’ın ilhak çabasıyla ihlal edilmeye çalışılan” toprak bütünlüğünü, siyasi bağımsızlığını, birliğini ve egemenliğini destekliyor ve Kırım’ın bütün sakinlerinin haklarının korunması çağrısında bulunuyor.

“RUSYA FEDERASYONU, KIRIM’DA İNSAN HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALMALI”

Açıklamada “Rusya Federasyonu, Kırım’da insan haklarını güvence altına almalı. İşgalci bir devlet olarak, uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmeli ve Kırım’a uluslararası ve bölgesel gözetim mekanizmaların gerçekleşmesi için dolu ve engelsiz ulaşım sağlamalı” ifadeleri kullanılıyor.

Açıklamayı; Avustralya, Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, İngiltere, Yunanistan, Gürcistan, Danimarka, Estonya, İzlanda, İspanya, İtalya, İrlanda, Kanada, Kıbrıs, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Letonya, Malta, Moldova, Hollanda, Norveç, Kuzey Makedonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Türkiye, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, İsviçre, İsveç ve Japonya destekledi.

BM
İnsan Hakları Raporu
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: