Blinken: Rusya Ukrayna'da kimyasal silah kullanmaya hazırlanıyor

Güncel
Anife Bilal
18 Mart 2022, 14:51
Anife Bilal
18 Mart 2022, 14:51

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal konusunda planladığı gibi başarılı olamadığını belirterek; Moskova’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmak için zemin hazırladığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmaya hazırlandığını söyledi. Blinken yaptığı konuşmada, “Rusya saldırmadan birkaç gün önce Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunu uyarmıştım ve saldırı konusundaki tahminlerimizi dile getirmiştim. Rusya’nın bundan sonra atacağı adımları çok iyi tahmin edebiliyoruz.  Bize göre Moskova kimyasal silah kullanmak için zemin hazırlıyor.” dedi.

Blinken, Rusya’nın kimyasal silahlı provokasyon düzenleyerek suçu Ukrayna’ya atmaya hazırlandığını belirtti.

RUS ORDUSUNUN AMONYAK DEPOSU YAKINLARINI SİSTEMATİK OLARAK BOMBALADIĞI BİLDİRİLMİŞTİ

Daha önce Mariupol kentindeki amonyak deposunun bulunduğu bölgenin sistematik olarak Rus ordusu tarafından bombalandığını bildirilmişti. Rus askerlerin işlediği sıradaki savaş suçuna dikkat çeken Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu, bombanın depoya isabet etmesi, korkunç bir felakete yol açacağını belirtti. Rusya’nın amonyak deposunu patlatıp suçu, Ukraynalı askerlere atmak için propaganda çalışmalarına başladığını vurgulayan Başkonsolosluk, “Rus propagandasını durdurmaya ve felaketi engellemeye yardım etmeliyiz.” çağrısı yaptı.