Blinken: ABD, Rusya'nın faaliyetlerini dikkatle takip ediyor

Haberler
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 12:29
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 12:29

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Rusya’nın faaliyetlerini  dikkatle takip ettiğini ve Kremlin’in saldırgan eylemlerine her zaman hazır olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Londra’da Birleşik Krallık Dışileri Bakanı Dominic Raab ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın son dönemki faaliyetlerini değerlendirdi. Blinken, “Rusya’ya gelince, Dominic Raab’a dediğim gibi biz Rusya Federasyonu’nu ve seçtiği rotayı çok dikkatlice takip ediyoruz.” dedi.

ABD, RUSYA’NIN SALDIRGAN POLİTİKALARINA KARŞILIK VERECEK

ABD Başkanı John Biden’in her zaman Rusya’nın saldırgan eylemler yolunu seçmesi durumunda ABD’nin de karşılık vereceğini net olarak belirttiğini vurgulayan Bakan, “Daha istikrarlı ve öngörülür ilişkiler tercih ederdik. Rusya bu yönde ilerlerse biz de aynı şeyi yapacağız.” açıklamasını yaptı.

Blinken, Waşington ile Moskova arasındaki ilişkilerin, Kremlin’in seçeceği yola bağlı olduğunun altını çizdi. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5-6 Mayıs tarihlerinde Ukrayna’yı ziyaret edecek.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRDI

Rusya, 6 Nisan’da Rus ordusunun savaşa hazırlık durumu ile ilgili büyük çaplı denetime başlandığını açıklayarak ülkenin çeşitli bölgelerde taktik tatbikatlar yapılacağını duyurmuştu. Bunun ardından Rusya’nın işgal altındaki Kırım ve Ukrayna sınırında askeri yığınak yaptığı bildirilmiş, gönderilen Rus askeri sayısının 100 binden fazla olduğu ifade edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, 22 Nisan’da ülkenin güney ve batı askeri bölgelerindeki birliklerin tatbikatlarının sona erdiğini ve askerlerin geri çekileceğini açıklamıştı.

ABD yönetimi, gerilimin ilk gününden itibaren Kıyiv ile yakın temas halinde olmuş ve bu ülkeye açık desteğini ortaya koymuştu.