Bitlis şehitlerine Ankara'da devlet töreni ile veda edildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2021, 16:17
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2021, 16:17

Bitlis’te helikopter kazası sonucunu şehit olan 11 asker için Elazığ’ın ardından Ankara’da da devlet töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ndeki törenin ardından, şehitlerin naaşları defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde dün helikopter düşmesi sonucu şehit olan 11 asker için Ankara’da devlet töreni düzenlendi. Kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan Korgeneral Osman Erbaş, Albay Şentürk Aydınyer, Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş, Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu, Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz, Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Uzman Çavuş Hakan Gül ve Uzman Çavuş Tolga Demirci, Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde yapılan törenle, şehitler son yolculuğuna uğurlandı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları da katıldı.

ŞEHİT ASKERLERİN 5’İ ANKARA’DA DEFNEDİLECEK

Şehit askerlerin 5’i Ankara’da, 6’sı da Kahramanmaraş, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Amasya ve Kayseri’de defnedilecek.

Türkiye’nin Bitlis’te verdiği 11 şehidinin isimleri şöyle:

 1. 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy),
 2. İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (Kars),
 3. Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar),
 4. Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of),
 5. Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra),
 6. Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat),
 7. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale),
 8. Topçu Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin),
 9. Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar),
 10. Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya)
 11. Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı)

BİTLİS’TE ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ: KORGENERAL OSMAN ERBAŞ VE 10 ASKER ŞEHİT OLDU

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere havalanan Cougar tipi helikopterin kaza kırıma uğradı. 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da aralarında bulunduğu 10 asker şehit olurken, 3 asker yaralandı. Şehit askerlerin cenazeleri Van’a götürüldü.
Milli Savunma Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.” bilgisi verildi.

Yapılan ilk açıklamada 9 personelin şehit olduğu, 4 personelin yaralandığı belirtilirken, yaralı 2 askerin de hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bilgisi verilerek şehit sayısının 11’e yükseldiği duyurulmuştu.
Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları ile yaralanan askerler, olay yerinden ambulanslarla Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesine götürülmüştü. Bitlis’te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da şehit olduğu öğrenildi.