Bişkek'teki TİKA kursiyerleri sertifikalarını aldı

Haberler
_QHA Ankara
19 Nisan 2019, 22:50
_QHA Ankara
19 Nisan 2019, 22:50

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyer sertifikalarını almaya hak kazandı.

“3D Modelleme ve Animasyon”, “Grafik Tasarım”, “Web Dizayn”, “Audio ve Video Montaj” ve “Dikiş-Nakış” kurslarının 4.etabı mezunlarına sertifika teslim töreni Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinde düzenlendi.

Sertifika teslim törenine T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, K.C. Sosyal Geliştirme Bakan Yardımcısı Kamaldin Toktosartov, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Kırgız Milli Kütüphanesi Müdürü Cıldız Bakaşova, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcısı Toktosartov, “Günümüzde talep edilen alanlarda kursları seçerek TİKA çok isabetli karar almış ve bu kurslardan mezun olanlar ülkemizin geleceğidir, dolayısıyla söz konusu kurslar geleceğe yatırımdır. Sosyal Geliştirme Bakanlığı olarak bu kursların yayılmasını isteriz, ileriki dönemde Bakanlığımız, Eğitim Bakanlığı ve TİKA olarak üçlü işbirliğiyle söz konusu kursların daha da arttırılacağına ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun, “Herkesi bu kurslardan başarılı olarak mezun olmasıyla tebrik ederim. Buraya gelirken sadece sıradan bir sertifika töreni olacağını düşünmüştüm, ama şimdi sizin yaptıklarınızı görünce bu kursların çok önemli ve faydalı olduğunu anladım. TİKA olarak bunun gibi kapasite arttırma kurslarının daha da geliştirilmesi ve yayılması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Fırat, kendi konuşmasında böyle kursların ülkenin her tarafına yayılması gerektiğini ve bunun için K.C. Sosyal Geliştirme Bakanlığı ile TİKA arasında işbirliğin arttırılması gerektiğini vurguladı.