Birleşmiş Milletlerden Kapalı Maraş açıklaması

Güncel
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 18:19
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 18:19

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sözcüsü Stéphane Dujarric, Kapalı Maraş’ı açma planlarıyla ilgili olarak BM’in resmi bir bilgi almadığını, BM’e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları rehberlik ettiğini ve edeceğini söyledi.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre Dujarric, pazartesi günü BM Merkezi’nde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun yaptığı “Türk tarafı tellerle çevrili Kapalı Maraş’ı açmaya hazırdır” şeklindeki son açıklamalarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Dujarric’e özellikle İsrail Başbakanı’nın Batı Şeria’yla ilgili demecinden endişe duyduğuyla ilgili açıklaması soruldu.

BM SÖZCÜSÜ: “DURUMU YAKINDAN İZLİYORUZ”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sözcüsü Stéphane Dujarric şöyle yanıt verdi: “Farklı iki dosyayı karşılaştırmanızı ve kıyaslamanızı size bırakacağım. Her konuyu ayrı ayrı ele alacağız. Kıbrıs’la ilgili olarak belirttiğiniz konu şüphesiz önemlidir ve Kıbrıs bağlamında hassastır. Durumu yakından, sürekli izliyoruz. BM’e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları rehberlik ediyor ve etmeye devam edecektir. BM, Kapalı Maraş’ın açılması ile planlar üzerinde resmi bir bilgi almış değildir.”

BM’nin 550 sayılı kararıyla ilgili olarak da sözcü, bu kararda, “Kapalı Maraş’ın herhangi bir bölgesine yasal sahiplerinden başka yerleşim yapılması kabul edilemez”dendiğini hatırlattı.

Stéphane Dujarric, “Türk hükûmetinden mi bilgi almadınız?” sorusuna, “Kim olursa olsun, kimseden resmi bilgi almadık” yanıtını verdi.