Birleşmiş Milletler, Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna'da meydana gelen sivil kayıplarına ilişkin son verileri paylaştı

Güncel
Manas
23 Mayıs 2022, 23:00
Manas
23 Mayıs 2022, 23:00

Rusya’nın Ukrayna’nın farklı yerleşim birimlerine düzenlediği hava saldırılarının sonucunda siviller hayatını kaybetmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sırasında en az 3 bin 930 sivilin hayatını kaybettiğini, 4 bin 532 sivilin de yaralandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sonucu meydana gelen sivil kayıplara dair 23 Mayıs 2022 tarihinde açıklama yaptı. Açıklamaya göre, 24 Şubat-23 Mayıs tarihleri arasında Ukrayna’da en az 3 bin 930 sivil hayatını kaybetti. Aynı zamanda, ölenlerin arasında bin 482 erkek, 973 kadın, 90 kız çocuğu ve 98 erkek çocuğunun yanı sıra cinsiyeti bilinmeyen 69 çocuk ve bin 218 yetişkinin yer aldığı belirtildi.

BM: GERÇEK RAKAMLAR ÇOK DAHA YÜKSEK

BMMYK, çatışmaların devam ettiği Ukrayna’nın doğu bölgelerinde verilerin düzgün bir şekilde toplanamadığı için gerçek rakamların daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

UKRAYNA DAHİL OLMAK ÜZERE DÜNYADA SAVAŞ NEDENİYLE YERİNDEN EDİLEN İNSAN SAYISI 100 MİLYON

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna-Rusya savaşı ve yakın zamanda diğer ülkelerde meydana gelen çatışma ve iç savaşlar nedeniyle yerinden edilen kişi sayısının ilk defa 100 milyonun üzerine çıktığını duyurdu. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, bugün itibarıyla zorla yerinden edilen kişi sayısının 100 milyonu geçtiğini belirterek, “100 milyon oldukça yüksek ve endişe verici bir rakam. Bu sayıya bundan önce hiç erişilmemişti” ifadesini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya: Ukrayna ordusuna ait 130 uçak, 99 helikopter ve 2 bin 153 tank imha  edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. 

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılarından en büyük zararı gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.