Birleşik Krallık'ta seçimlere Rus müdahalesi şoku!

16 Temmuz 2020, 18:14

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Rus aktörlerin geçen yılki genel seçimlere müdahale etmeye çalıştıklarından neredeyse emin olduğunu söyledi.

Raab konu ile ilgili yaptığı açıklamada, hükumete aite belgelerin siber saldırı ile çoğaltıldığını ve yapılan bu saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER: İSTİHBARAT UYARISI: RUSYA, AB’DEKİ PARLAMENTO SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞIYOR

RUS HACKERLAR YİNE İŞ BAŞINDA

Birleşik Krallık’ta Rus hacker şoku yaşanıyor. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın geçen yıl düzenlenen seçimlerde Rus müdahalesi olduğunu söylemesinin ardından tepkiler çoğaldı. Hükumete ait Birleşik Krallık-ABD Serbest Ticaret Anlaşması ile ilgili belgeleri internet üzerinden ele geçiren Rus hacker grubunun, bunları yayınlaması için Aralık 2019 seçimleri öncesinde Reddit’e ulaştırdığı ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER: ZUCKERBERG RUSYA,ÇİN VE İRAN’I SEÇİMLERE MÜDAHALE ETMEKLE SUÇLADI

BELGELER JOHNSON’A KARŞI KULLANILDI

Ortaya çıkan belgelerin ardından muhalefetteki İşçi Partisi, seçim kampanyasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetinin bir kısmını Amerikan sağlık sağlayıcılarına satmak istediği yönündeki iddiaları bu belgelere dayandırdı. Raab’ın açıklamaları üzerine Birleşik Krallık Parlamentosu, İstihbarat ve Güvenlik Komitesinin yeniden kurulması konusunda bir tartışma yaşandı.

İLGİLİ HABER: ABD, RUSYA YAPTIRIMLARINI GENİŞLETTİ: BU SEFER 2018’DEKİ ARA SEÇİMLERE MÜDAHALE EDENLER HEDEFTE

JOHNSON ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Tartışmaların ardından Başbakan Johnson, 2019 genel seçimleri ile ilgili raporun yayımlanmasını kasıtlı olarak ertelemekle suçlandı. Ancak tüm engellemelere rağmen, Rusya’nın manipülasyon raporunun yayımlanması Parlamento yaz tatiline girmeden önce onaylandı. Parlamento’nun 22 Temmuz tarihinde yaz tatiline girmesinin ardından tam raporun bir haftadan kısa süre içerisinde yayımlanması bekleniyor.

Birleşik Krallık
Rusya
seçimler
seçimlere müdehale
Bunlara da bakın: