Birleşik Krallık Savunma Bakanı görevden alındı

Güncel
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 11:45
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 11:45

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson’ın, Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Huawei şirketine ilişkin yapılan gizli görüşmelerin basına sızdırılması soruşturması neticesinde görevinden alındığı bildirildi.

MAY: SİZE TAM OLARAK GÜVENEMEYECEĞİM

Birleşik Krallık Başbakanlığından yapılan açıklamada, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’in Savunma Bakanı Wiliamson’a yazdığı mektupta, “Büyük bir üzüntüyle size artık tam olarak güvenemeyeceğim sonucuna vardım.” ifadesine yer verildi.

WİLLİAMSON’UN KOLTUĞUNA GELEN İSİM KİM

Açıklamada, Kadın ve Eşitlik Bakanı Penny Mordaunt’un Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı görevine atandığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta İngiliz medyasında hükümetin, 5G ağının geliştirilmesi için Huawei şirketine sınırlı bir izin vermeye hazırlandığına ilişkin iddialar yer almıştı.

Bunun ardından İngiliz hükümeti ve istihbarat teşkilatları söz konusu sızdırma haberlerinin kaynağının araştırılması konusunda soruşturma kararı almıştı.

Birleşik Krallık’ta Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) toplantıları haftalık olarak Başbakanın liderliğinde bakanların, silahlı kuvvetlerin ve istihbarat kuruluşlarının üst düzey isimlerinin katılımı ile yapılıyor.

Şu ana kadar Birleşik Krallık hükumetinden Çinli Huawei şirketinin 5G ağının geliştirilmesi konusunda alabileceği role ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, sadece bu konuda nihai kararın bahar sonunda verilmesinin planladığı bilgisi paylaşılmıştı.