Birleşik Krallık Mahkemesi, ABD'nin WikiLeaks'in kurucusu Assange'ı iade talebini reddetti

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2021, 17:27
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2021, 17:27

Birleşik Krallık mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkililerinin, ulusal güvenlikle ilgili gizli materyalleri yasa dışı yollardan elde etmek ve paylaşmakla suçladığı WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a iade etme talebini reddetti. Alınan kararda WikiLeaks’in kurucusu Assange’ın, yoğun intihar riski altında ve bir ABD hapishanesinde kendisine zarar vermekten korunamayabileceği gerekçesi etkili oldu.

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, 2010 yılında ABD’nin gizli bilgilerini yasa dışı olarak elde etmek, almak ve ifşa etmekle ilgili 18 ayrı suçlamayla karşı karşıya kaldı. Julian Assange, bugün karar duruşması için başkent Londra’daki Old Bailey Mahkemesi’ne çıktı. ABD’nin, bilgisayar ağlarını hacklemek ve ulusal güvenlikle ilgili gizli belgeleri elde etmek ve yayınlamak için komplo kurmakla suçladığı, WikiLeaks’in Kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi talebi, Birleşik Krallık Mahkemesi tarafından reddedildi.

AKIL SAĞLIĞINA BASKI OLACAĞI GEREKÇESİYLE İADE EDİLMEYECEK

Yargıç Vanessa Baraitser, açıklanan karar ile Assange’ın iadesinin akıl sağlığına haksızlık ve baskıcı olacağını söyledi. Yargıcın kararı, davayı izleyen ve ABD’nin talebini yerine getirmesini bekleyen birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Londra’daki hapishanede geçirdiği süre boyunca Assange’ı analiz eden bir psikiyatrist, Assange’ın bir ABD hapishanesine düşmesi halinde intihar etme riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Yargıç Baraitser, Aralık 2019’da Assange’a bazen şiddetli olan, bazen halüsinasyonların eşlik ettiği ve sıklıkla intihar düşünceleriyle birlikte görülen tekrarlayan depresif bozukluk teşhisi konduğunu ifade etti.

“İADE EDİLİRSE İNTİHAR ETMENİN BİR YOLUNU BULACAKTIR”

Assange’ı inceleyen psikiyatrist, şunları kaydetti:

“Suçluların iadesinin veya iade edilmesinin yakın olması, teşebbüsü tetikleyecek olsa da nedeni Bay Assange’ın klinik depresyonu olabilir. ABD’ye iade yakın bir hale gelirse, Bay Assange intihar etmenin bir yolunu bulacaktır.” dedi.

WİKİLEAKS’İN KURUCUSUNA 18 AYRI SUÇLAMA, 175 YIL HAPİS İSTEMİ

Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesinde tutulan 49 yaşındaki WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan 2010 yılına ait suçlamalarla karşı karşıya. Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010 yılında aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımladı. ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığındı. Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konuldu.

ABD hükumeti tarafından, ABD ordusunda eski bir istihbarat analisti olan Chelsea Manning ile ABD hükumetinin bilgisayar ağlarını tehlikeye atmak ve elde etmek ve yayınlamak için koordineli bir çaba göstermekle suçlanıyor.
ABD, Assange’i yargılamak için İngiltere’den iadesini istedi. İade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen Assange’ın destekçileyenler ise Assange’ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere’nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor.

Washington Post’un bildirdiğine göre Assange’ın avukatı, ABD’den İngiltere Yüksek Mahkemesine olası bir temyiz başvurusu beklerken, onun hapishaneden yakında salıverilmesini isteyecek.