Birleşik Krallık ve Kanada, Lukaşenko'ya karşı yaptırım uygulama kararı aldı

29 Eylül 2020, 19:13

Birleşik Krallık ve Kanada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko dahil 8 Belarus yetkilisine karşı yaptırım uygulama kararı aldı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, bugün yaptığı açıklamada, yaptırımların demokratik değerleri korumak ve baskıdan sorumlu olanlara baskı uygulamak amacıyla Kanada ile koordineli bir uluslararası yaklaşımın parçası olarak uygulamaya konulduğunu ifade etti.

Raab açıklamada, “Birleşik Krallık ve Kanada, Aleksandr Lukaşenko’nun acımasız ve sahtekar rejimine karşı yaptırımları uygulayarak et bir mesaj verdik. Bu hileli seçimlerin sonuçlarını kabul etmiyoruz.” diye kaydetti.

25 Eylül 2020 tarihinde Litvanya, Letonya ve Estonya, Aleksandr Lukaşenko dahil 128 Belaruslu yetkiliye karşı yaptırım uygulama kararı almıştı.

İlgili haber: Belarus’taki protestoların 50. gününde on binlerce kişi sokağa çıktı

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 1 aydır çalkalanıyor.

Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu.

Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı.

Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı.

Yemin töreninden sonra, AB ve ABD Lukaşenko’yu Belarus’un cumhurbaşkanı olarak tanımadıklarını duyurmuştu.


Belarus
yaptırım
Bunlara da bakın: