Birleşik Krallık, uluslararası toplumu Ukrayna'ya desteğini artırmaya çağırıyor

Güncel
qha muhabir
05 Mart 2022, 01:35
qha muhabir
05 Mart 2022, 01:35

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rus güçlerinin devam eden saldırıları karşısında uluslararası toplumu, Ukrayna’ya desteğin devamı ve Rusya’ya karşı daha çok yaptırım uygulanması için çağırdı. Özellikle fosil yakıt konusunda yaptırımların artırılması gerektiğini vurguladı.

NATO Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını konuşmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda acil toplantı yaptı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss toplantıda, Rus güçlerinin devam eden saldırıları karşısında uluslararası toplumdan Ukrayna’ya desteğini artırmak için anlaşma istedi.

ÖZGÜRLÜK SEVEN DEMOKRASİLERLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Rusya’nın petrol ve gaz ihracatını kısıtlamak için müttefiklerinden daha fazla yaptırımı kabul etmelerini isteyen Liz Truss “Putin’in savaş makinelerini sıkıştırmak ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne güçlü desteğimizi göstermek için özgürlük seven demokrasilerle birlikte çalışacağız” değerlendirmesini yaptı.

FOSİL YAKIT KONUSUNDA DAHA FAZLA YAPTIRIM

NATO, G7 ve AB’den muadillerini petrol veya gaz konusunda “bir ülkeye bağımlı kalmaksızın kendi aralarında dayanışma içinde olmaya” çağıran Liz Truss, Rus ekonomisini “kesmek ve sakat bırakmak” için özellikle fosil yakıt konusunda daha fazla yaptırımlar yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği’nin gaz ihtiyacının yaklaşık yarısı ve petrol ihtiyacının dörtte biri Rusya’dan geliyor .

MEVCUT YARITIMLAR DA RUSYA’YA ZARAR VERDİ

Mevcut yaptırım rejiminin de Rusya’ya zarar verdiğini söyleyen Liz Truss, “Bunu Rus borsalarında, Rus para piyasalarında görebilirsiniz. İnsanlar banka veya metro istasyonu için sıraya girmiş durumda” dedi.