Birleşik Krallık, Ukrayna'ya M270 uzun menzilli roketatar sistemi sağlayacak

Güncel
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 11:11
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 11:11

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya M270 uzun menzilli çok namlulu roketatar sistemi (MLRS) göndereceğini açıkladı. Birleşik Krallık’tan yapılan açıklamada, söz konusu desteğin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savunma kapasitesini önemli ölçüde artıracağı belirtildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya’ya karşı kendini savunmasına yardımcı olmak için Ukrayna’ya çok namlulu roketatar sistemleri göndereceğini açıkladı. CNN haber ajansının aktardığına göre, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşik Krallık’ın 80 kilometreye kadar uzaktaki hedefleri vurabilen M270 roketatar sistemleri göndererek, “Ukrayna silahlı kuvvetleri için önemli bir kapasite artışı” sağlayacağı aktarıldı.

Yapılan açıklamada, M270 roketatar sistemlerinin Ukrayna’ya verme kararının, ABD’nin HIMARS roketatar sistemi sağlama kararıyla yakın bir şekilde koordine edildiği belirtildi. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Wallace, konuya ilişkin, “Birleşik Krallık Ukrayna’nın yanındadır ve kahraman birliklerine ülkelerini savunmak için ihtiyaç duydukları hayati silahları sağlamada lider bir rol üstlenmiştir…Bu son derece etkili çok namlulu roket sistemleri Ukraynalı dostlarımıza, Putin güçlerinin ayrım yapmaksızın kentleri yerle bir etmek için kullandığı uzun menzilli topçularına karşı kendilerini daha iyi korumasına sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.