Birleşik Krallık, Ukrayna’ya 1 milyar sterlin ek askeri yardım paketi sağlayacak

Ekonomi
qha muhabir
30 Haziran 2022, 12:19
qha muhabir
30 Haziran 2022, 12:19

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya 1 milyar sterlin ek askeri yardım sağlayacak. Bununla birlikte, Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani destek veren Birleşik Krallık, ülkeye yardımlarını iki katına çıkarıyor. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, “Ukrayna’nın savunmasını dönüştürmek” amaçlı olduğunu duyurdu.

Birleşik Krallık, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya 1 milyar sterlinlik ek askeri yardım sağlayacak. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Birleşik Krallık harcamalarının “Ukrayna’nın savunmasını dönüştürmek” amaçlı olduğunu belirtti. Birleşik Krallık ayrıca Ukrayna’ya insani ve ekonomik destek için 1,5 milyar sterlin harcadı. Bu kapsamda Kıyiv’e gönderilen asker yardım 2,3 milyar sterline çıktı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) sosyal medya hesabından Birleşik Krallık’ın ek askeri yardımına ilişkin, “Başbakan Boris Johson’a Ukrayna’ya güvenlik yardımı için ek 1 milyar sterlin tahsis ettiği için minnettarım. Birleşik Krallık gerçek dostumuz ve stratejik ortağımızdır. Rus saldırgınlığına karşı koymak için gösterilen tutarlı liderlik desteğini takdir ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

RUS SALDIRILARI ALTINDAKİ UKRAYNA’YA DÜNYA ÜLKELERİNDEN DESTEK

Madrid’de 29 Haziran 2022 tarihinde ilk oturumu gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’ne Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy çevrimiçi bağlanarak, Ukrayna’ya yapılan yardımın güçlendirilmesi ve artırılması çağrısında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalcilere karşı savunma maliyetinin 5 milyar dolar olduğunu dile getirmişti.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı topyekun işgal girişimi pek çok dünya ülkesi tarafından kınanıyor. Ukrayna’da alt yapı sistemlerini ve sivilleri hedef alan işgalci Rusya’ya Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) liderlerinin ve ABD’nin yaptırımları artarken, Ukrayna’ya insani, ekonomik ve askeri destek devam ediyor. Bu bağlamda ABD, Ukrayna’ya en çok askeri yardımda bulunan ülke olarak kaydediliyor. Kısa süre önce ABD, Ukrayna için 40 milyar dolarlık bir destek paketini onayladı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.