Birleşik Krallık, Ukrayna'ya 1,6 milyar dolarlık ek askeri destek vereceğini duyurdu

Güncel
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 17:29
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 17:29

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, Ukrayna’ya 1.3 milyar sterlin (1.6 milyar dolar) ek askeri destek paketi gönderileceğini duyurdu.

Ukrayna-Rusya savaşı 2022 Şubatı’ndan beri devam ederken, Ukrayna’ya çeşitli ülkelerin destekleri de sürüyor. Birleşik Kralık, Ukrayna’ya ek askeri destek paketi kararı aldı. CNN’in haberine göre Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı tarafından 7 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Ukrayna’ya yardım amacıyla 1.6 milyar dolar (1.3 milyar sterlin) değerinde ek askeri destek sağlanacağı duyuruldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın de yer alacağı sanal bir G7 zirvesinden önce yapılan açıklamada bu taahhüdün, Irak ve Afganistan’daki hareketlerden bu yana, Birleşik Krallık’ın bir çatışma için kullanacağı en yüksek askeri harcama oranı olacağı belirtildi.

Bu haftanın başlarında Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’ya elektronik savaş ekipmanı, radar sistemi, GPS karıştırma ekipmanı ve binlerce gece görüş cihazı dahil olmak üzere 300 milyon sterlin (370 milyon dolar) askeri destek sözü vermişti.