Birleşik Krallık, Ukrayna'nın hava savunmasına destek vermeye devam ediyor

Güncel
Manas
26 Nisan 2022, 00:38
Manas
26 Nisan 2022, 00:38

Birleşik Krallık, Ukrayna hava savunmasını güçlendirmek için Starstreak uçaksavar füzeleri ve Stormer zırhlı personel taşıyıcıları Ukrayna ordusuna teslim etti. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, “Gönderdiğimiz silahlar, üç hafta içerisinde Ukrayna’da konuşlandırıldı.” dedi.

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya Stormer zırhlı personel taşıyıcısına dayalı Starstreak hava savunma sistemleri sağladığını duyurdu. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace 25 Nisan 2022 tarihinde savaş araçların hem gündüz hem de gece çalışan kısa menzilli uçaksavar yeteneklerini Ukrayna ordusuna sunacağını kaydetti. İngiliz Bakan, Ukrayna’ya 5 binden fazla tanksavar füzesi, 100’den fazla füzesiyle beraber 5 Hava Savunma sistemi ve 4,5 ton plastik patlayıcı sağladıklarını ifade etti.

Starstreak

SAVUNMA BAKANI WALLACE: SAVAŞ ARAÇLARIMIZ, DÜŞMAN UÇAKLARINI DÜŞÜRME YETENEĞİNE SAHİP

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya gönderilen Rus kuvvetlerinin dörtte birinin şu anda “yetersiz” olduğuna ve Ukrayna’nın direnişinin tüm ülkeler için ilham kaynağı teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Gönderdiğimiz füzeler ve savaş araçları, alçak irtifalarda uçan düşman uçaklarını ve helikopterlerini düşürme yeteneğine sahiptir.” ifadesini kullandı.

İngiltere Savunma Bakanı geride kaldıklarını bu sözlerle itiraf etti: TÜRK  SİHA'ları düşmana gerçek zorluklar yaşattı - Son Dakika Haberler
Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace