Birleşik Krallık'tan Ukrayna'ya silah desteği

Güvenlik
Ömer Kaya
18 Ocak 2022, 10:32
Ömer Kaya
18 Ocak 2022, 10:32

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya savunma desteğinde bulunacak. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna sınırlarındaki Rus askeri gücünün ciddi bir endişe olduğunu igade ederek, çatışma ihtimaline karşı uyarılarda bulundu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya olası Rus işgaline karşı savunma silahları ve askeri eğitim vereceklerini dile getirdi. Wallace, “Ukrayna’ya hafif anti-tank savunma silah sistemleri tedarik etme kararı aldık. Az sayıda İngiliz personeli, İngiltere’ye dönmeden önce Orbital Operasyonu kapsamında kısa bir süre için erken aşama eğitimi verecek.” dedi.

BİRLEŞİK KRALLIK ORDUSUNDAN UKRAYNA’YA KISA MENZİLLİ VE SAVUNMA AMAÇLI SİLAH DESTEĞİ

Ben Wallace, Ukrayna’nın kendi sınırlarını korumak için her hakka sahip olduğunu kaydetti. Savunma Bakanı, “Bu destek, kısa menzilli ve açıkça savunma amaçlı silahları kapsıyor. Bunlar stratejik silahlar değiller ve Rusya için tehdit oluşturmuyorlar, meşru müdafaa için kullanılacaklar.” dedi. İngiliz Savunma Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’da herhangi bir “istikrarı bozucu eylem” gerçekleştirmesi durumunda, “yürürlüğe girmeye hazır bir uluslararası yaptırım paketi” olduğunu vurguladı.

İngiltere'den Rusya'ya karşı tüm dünyayı etkileyecek karar! - DÜNYA  Haberleri

“HER İKİ TARAFTA DA BÜYÜK BİR CAN KAYBINDAN KORKUYORUM”

Herhangi bir ihlalin bir “işgal” olarak görüleceğini kaydeden Wallace, “Bunun, her iki tarafta da büyük bir can kaybına yol açabileceğinden korkuyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Moskova ile mevcut ilişkilerin zorlu olduğunu kaydeden Wallace, arzu ettikleri ilişkinin böyle olmadığını belirterek, “Hala diplomasinin galip geleceği konusundaki umudumu koruyorum. Diplomasi ve diyaloğu mu yoksa çatışma ve bunun sonuçları mı seçeceği Devlet Başkanı (Vladimir) Putin’e kalmış.” diye konuştu.