Birleşik Krallık'tan "Ukrayna devlet arması" açıklaması: Üzüntü duyuyoruz

21 Ocak 2020, 12:11

Birleşik Krallık hükumeti, Ukrayna’nın devlet sembolü olan üç dişli mızrağın, İngiliz polisi tarafından aşırıcı semboller listesine dahil edilmesi ile ilgili büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Birleşik Krallık hükumetinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık polisinin kılavuzunda Ukrayna sembolü olan üç dişli mızrağın dahil edilmesinden kaynaklanan kırgınlığı anlıyor ve bu konuda üzüntümüzü bildiriyoruz. Polisin daha önce yaptığı açıklamada belirttiği gibi belgede örnek verilen bir dizi sembolün terörle mücadele konusunda bir önem taşımadığı açıkça kaydedildi. Birleşik Krallık yönetimi, devlet marşı, bayrağı ve arma dahil olmak üzere Ukrayna devletinin resmi sembollerine büyük saygı duyuyor. Ukrayna devlet armasının önemli bir parçası olan üç dişli mızrağın Ukrayna halkı için anayasal, tarihi ve kültürel önem taşıdığını kabul ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, söz konusu açıklamada üç dişli mızrağın, Nazi sembollerinin de yer aldığı listeden çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

BİRLEŞİK KRALLIK POLİSİ, UKRAYNA DEVLET ARMASINI AŞIRICI SEMBOLLER LİSTESİNE DAHİL ETTİ

Daha önce, Birleşik Krallık Terörle Mücadele Birimlerinin, Ukrayna’nın devlet sembolü olan üç dişli mızrağı aşırıcı semboller listesine dahil ettiği bildirilmişti. Ukrayna’nın Londra Büyükelçiliği ise Birleşik Krallık’ın bu kararından dönmesini talep etmişti.Birleşik Krallık
devlet sembolü
Ukrayna
Bunlara da bakın: