Birleşik Krallık'tan Rusya'ya bir yaptırım paketi daha! Lüks ürünlerin ihracatı yasaklandı

Ekonomi
Ömer Kaya
15 Mart 2022, 19:28
Ömer Kaya
15 Mart 2022, 19:28

Birleşik Krallık yönetimi, Rusya’ya karşı bir yaptırım paketini daha hayata geçirdi. Buna göre, ülkede Rusya’ya lüks ürün ihracatının yasaklandığı ve bu ülkeden ithal edilen ürünlerde yüzde 35’e varan ek vergi uygulanacağı duyuruldu.

Birleşik Krallık hükumeti, Ukrayna’ya topyekun işgal girişiminde bulunan ve sivilleri acımasızca hedef alan Rusya’ya karşı bir yaptırım paketini daha hayata geçirdi. Bu kapsamda, Rusya’ya yönelik açıklanan yaptırım paketinde lüks ürünlerin ihracatına yasak getirildi. Ayrıca, Rusya’dan ithal edilecek ürünlerde de yüzde 35 ek vergi uygulanacağı açıklandı.

RUSYA’YA LÜKS ÜRÜNLERİN İHRACATI YASAKLANDI

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı, bugün yaptığı açıklama ile votka, gübre, çelik ve alüminyum gibi ürünlerin de içinde olduğu Rusya’dan ithal edilen ürünlere yüzde 35 ek vergi getirdi. Bu kapsamda, hedef alınan ürünlerin 900 milyon sterlin (1,2 milyar dolar) değerinde olduğu öğrenildi.

Rusya’ya getirilen ek yaptırımlarla ilgili Maliye Bakanı Rishi Sunak, “Artırılan vergi oranları Rus ekonomisinin küresel ticaretten daha fazla soyutlanmasına yardımcı olacak. Bu vergi tarifeleri İngiltere’nin şu anda uygulanan Rusya’nın uluslararası finans kaynaklarına erişimini kesme, Putin’in dostlarına yaptırım getirme ve inşa ettiği rejime azami baskıyı kurma çalışmalarımıza üstüne uygulanacak” değerlendirmesini yaptı.