Birleşik Krallık'tan Kırım Platformu'na destek

28 Ekim 2020, 12:26

Birleşik Krallık, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak olan uluslararası Kırım Platformu’na destek verdiğini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons ile bir araya geldi. 27 Ekim 2020 tarihinde yapılan görüşme sırasında taraflar, uluslararası toplumun Kırım meselesine olan ilgisinin artırılmasının önemi ile Ukrayna tarafının, işgal altındaki Kırım’da insan haklarının bozulması ve Rusya’nın Azak-Karadeniz bölgesini askerileştirmesi şartlarında Kırım Platformu’nun kurulması ve çalışmasına ilişkin vizyonunu görüştü.

EMİNE CEPPAR, BİRLEŞİK KRALLIK’IN KIYİV BÜYÜKELÇİSİYLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Emine Ceppar, İngiltere Büyükelçisine Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan Platformun temel unsurları hakkında bilgi verdi ve ayrıca Birleşik Krallık’ın Platforma aktif olarak katılması umudunu dile getirdi.

Kırım Platformu inisiyatifine desteğini ve bu konuda daha fazla istişareye hazır olduğunu ifade eden Melinda Simmons, Birleşik Krallık’In Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini bir kez daha teyit etti. Bakan Yardımcısı Ceppar, Birleşik Krallık’ın hem ikili düzeyde hem uluslararası kuruluşlar çerçevesinde Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Emine Ceppar
Kırım platformu
Melinda Simmons
Bunlara da bakın: