Birleşik Krallık'tan Brexit'e 3. ret: AB liderleri 10 Nisan'da toplanacak

Güncel
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 19:04
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 19:04

Birleşik Parlamentosu, Brexit anlaşmasını üçüncü kez reddederek Başbakan May’i köşeye sıkıştırdı. İngiliz parlamentosu, AB ile varılan ayrılık anlaşmasını üçüncü kez reddetti. 

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, “İngiliz parlamentosunun ayrılık anlaşmasını reddetmesinin ardından 10 Nisan’da zirve düzenleme kararı aldım.” ifadesini kullandı. 

AB liderleri geçen hafta Brüksel’de yapılan zirvede, İngiltere’nin ayrılık anlaşmasını 29 Mart’a kadar kabul etmemesi durumunda, Brexit’i 12 Nisan’a erteleme kararı almıştı. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, bu durumun “çok ciddi sonuçları” olacağını söyledi.

May, İngiltere’nin 12 Nisan’da “yasal yükümlülük” olarak AB’de ayrılacağını ve bunun da anlaşmasız Brexit’i önlemek amacıyla yeni bir yasal düzenleme yapmak için yeterli zamanın kalmadığı anlamına geldiğini belirtti.

DAHA ÖNCE DE İKİ KEZ REDDEDİLMİŞTİ

Anlaşma daha önce de Ocak ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddedilmişti.

İngiltere-AB ilişkilerinin geleceğini düzenleyen siyasi deklarasyon ise bugün oylanmadı.

Bugün üçüncü kez reddedilen taslak anlaşmada, serbest dolaşımın sona ermesi ve AB ile İngiltere arasında “tek gümrük bölgesinin” kurulması, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından 21 aylık bir geçiş sürecine geçilmesi öngörülüyordu.

Parlamentoda daha önce iki kez oylanan taslak metindeki siyasi deklarasyon, İngiltere ve AB arası ilişkilere dair önemli izler taşıyor. Ancak bugünkü oturumda bu deklarasyonun oylamaya sunulmadığı öğrenildi.

MAY, ANLAŞMA GEÇERSE İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Başbakan May lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin milletvekillerine Brexit anlaşmasının Parlamento’dan geçmesi halinde 22 Mayıs’tan sonraki bir tarihte istifa edeceğini söylemişti.

Partisinin milletvekillerinin, AB’yle bundan sonra yürütülecek müzakerelerde kendisinin yer almasını istemediğinin farkında olduğunu belirten May, “Ülkem ve partimiz için doğrusunu yapmak adına bu görevden planladığımdan daha erken ayrılmaya hazırım” demişti.