Birleşik Krallık'ta takip programlı koronavirüs önlemi alınacak

26 Şubat 2020, 15:35

Birleşik Krallık’ta yeni tip koronavirüsün ne ölçüde yayıldığını tespit etmek için haftada 600 kişinin test edileceği bir “takip” programına başlanacak.

Birleşik Kralılık’ta, yeni tip koronavirüsün, yayılmasını önlemek için gerekirse okullarının kapatılabileceği belirtildi. Avrupa’da koronavirüs taşıyan kişilerin sayısının beklenmedik şekilde artmasının ardından, İngiltere’de bilinenden çok daha fazla vaka olabileceği şüphesiyle binlerce İngiliz vatandaşının test edilmesine karar verildi.

Halk Sağlığı Kurumu, haftada 600 kişinin test edileceği bir “takip” programına başlayacaklarını duyurdu.
100 sağlık kliniği ile 11 hastaneyi kapsayan programda, çok az semptom gösterenler ve “yüksek riskli” ülkelere hiç gitmemiş hastalar bile teste tabi tutulacak.

OKULLAR TATİL OLABİLİR VE TOPLU TAŞMA KISITLANABİLİR

Testlere ek olarak, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Chris Whitty, virüsün yayılmasıyla mücadele için “tüm seçenekleri araştırdıklarını” kaydederek okulların kapatılabileceğini ancak şu aşamada böyle bir toplu karar almaya gerek olmadığını ifade eden Whitty, ayrıca toplu taşıma kullanımında kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi.

BRİTANYA ADALARINDA KORONAVİRÜS GERGİNLİĞİ

İtalya’daki kayak tatilinden dönen öğrencilerin gittiği en az 12 okulda da önlem alındı. En az 2 okulda eğitime ara verilirken, diğerlerinde ise bazı öğrenciler ve görevliler evlerine gönderildi. İskoçya’da yetkililer, virüsün yayılması durumunda büyük toplantıların yasaklanabileceği uyarısında bulundu. İrlandalı yetkililer ise, İrlanda ve İtalya arasında bu hafta sonu Dublin’de oynanacak ragbi maçının iptal edilmesi için çağrıda bulunacaklarını, aksi halde “önemli bir riskin” ortaya çıkabileceğini duyurdu. Şimdiye kadar sadece 9 kişinin testlerinin pozitif çıktığı İngiltere, koranavirüsü “ciddi ve yakın tehdit” ilan etmişti.

Birleşik Krallık
Britanya adaları
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: