Birleşik Krallık Savunma Bakanı, sahte Ukrayna Başbakanıyla görüştü

Güncel
qha muhabir
18 Mart 2022, 16:51
qha muhabir
18 Mart 2022, 16:51

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, kendisini Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal olarak tanıtan bir sahtekar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Ben Wallace, başbakan olduğunu iddia eden kişinin birkaç sorusundan şüphelenerek telefonu kapattığını ifade etti. İngiliz bakan, bunu Rusya’nın kirli bir oyunu olarak değerlendirdi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, 17 Mart 2022 tarihinde Twitter üzerinde, kendisini Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal olarak tanıtan bir sahtekar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı ve bunu Rusya’nın korkunç ve kirli bir oyunu olarak değerlendirdi.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, İngiliz Bakan Wallace’ın paylaşımını alıntılayarak, nükteli bir yanıt verdi. Şmıgal, “Bakan Wallace, bir dahaki sefer, konuşmaya başlamadan önce ‘palianıtsia’ kelimesini söylemesini isteyin” dedi. Ukrayna’ya özgü bir ekmek olan “palianıtsia” kelimesini, sadece Ukraynalılar doğru telaffuz edebilirken, genellikle Ruslar kelimeyi doğru telaffuz edemiyor.

SAHTE BAŞBAKAN BİR KAÇ YANILTICI SORU SORDU

Ben Wallace, paylaşımında “Bugün Ukrayna Başbakanı olduğunu iddia eden bir sahtekar benimle konuşmak için girişimde bulundu. Birkaç yanıltıcı soru sordu ve şüphelendikten sonra aramayı sonlandırdım” ifadesini kullandı.

“HİÇBİR KİRLİ OYUN UKRAYNA’NIN YASA DIŞI İŞGALİNDEN DİKKATLERİMİZİ UZAKLAŞTIRAMAZ”

Ben Wallace ayrıca konuyla ilgili “Hiçbir Rus dezenformasyonu, çarpıtma ve kirli oyun, Rusya’nın insan hakları ihlallerinden ve Ukrayna’yı yasa dışı işgalinden dikkatlerimizi uzaklaştıramaz. Korkunç bir girişim” değerlendirmesinde bulundu.