Birleşik Krallık Savunma Bakanı, Kıyiv'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüştü

Güncel
qha muhabir
10 Haziran 2022, 23:29
qha muhabir
10 Haziran 2022, 23:29

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Kıyiv ziyaretinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile görüştü.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığının resmi internet sayfasında 10 Haziran 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Bakan Ben Wallace’ın Ukrayna’ya yaptığı iki günlük ziyareti kapsamında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile Kıyiv’de görüştüğü açıklandı.

Açıklamada, liderlerin, savaşın doğasının değiştiği dönemde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel gereksinimlerini görüştükleri bildirildi. Ayrıca “Bu ziyaret, Birleşik Krallık’ın sürekli desteğinin, gereksinimlere göre gelişmesini ve sahadaki duruma uyarlanmasını sağlayacaktır” denildi.

UKRAYNA’YA ÖLDÜRÜCÜ SİLAH YARDIMI DEVAM EDECEK

Açıkacamda, Ukrayna’nın Rus işgalinden kurtulmasına destek sağlanması için iki ülkenin daha yakın çalışmayı kabul ettiği dile getirildi. Ayrıca Ukrayna kuvvetlerinin ülkelerini savunmasına yardımcı olmak için daha fazla ne gibi destek sunabileceği konusunun ele alındığı bildirildi.

Açıklamaya göre, görüşmeler kapsamında yapılan toplantıda, liderlerin Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya sağladığı öldürücü silah yardımının devam edileceği konusu görüşüldü.

Birleşik Krallık’ın, Ukrayna’ya öldürücü silah gönderen ilk Avrupa ülkesi olduğuna dikkat çekilen açıklamda, Ukrayna’ya savaş açıldıktan beri binlerce tanksavar füzesi, hava savunma sistemi ve zırhlı araç dahil 750 milyon sterlinin üzerinde askeri yardım sağlandığı dile getirildi.