Birleşik Krallık, Rusya'ya yardım ettiği için Belarus'a yaptırım uyguladı

Ekonomi
Manas
02 Mart 2022, 01:52
Manas
02 Mart 2022, 01:52

Birleşik Krallık, işgalci Rus güçlerine kendi sınırını açtığı ve Rusya’ya yardım etmesi nedeniyle Belarus’a yaptırım uygulayacağını duyurdu. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Lukaşenko rejimi, Rusya’nın yasadışı işgaline aktif olarak yardım ve yataklık ediyor ve Putin’e verdiği desteğin ekonomik sonuçlarını hissettirecek. Saklanacak hiçbir yer bulamayacak.” dedi.

Ukrayna, bugün 300 Belarus tankının sınırda biriktiğini duyurdu. Birleşik Krallık, Belarus’un işgal öncesinde Rusya ile ortak askeri tatbikatlara katıldığı ve bazı Rus birliklerini Belarus sınırından Ukrayna’ya saldırı düzenlediğini belirterek, Belarus’a ağır yaptırımlar yapılacağını belirtti. Yaptırımlar arasında Belarus Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Viktor Guleviç ve üç Savunma Bakan Yardımcısının yanı sıra iki askeri işletme yer alacak.

Belarus ordu yetkililerine verilecek yaptırımların ismi aşağıdaki listede yer alıyor:

Belarus Silahlı Kuvvetleri Lojistik Başkanı Tümgeneral Andrey Burdiko, Tümgeneral Sergey Simonenko, Savunma Bakan Yardımcısı Tümgeneral Andrey Juk.

Adı geçen Belarus ordusu yetkilileri, Birleşik Krallık’a seyahat edemeyecek ve Birleşik Krallık’taki varlıkları dondurulacak.

Russia is blaming Liz Truss comments for its nuclear weapons threat  escalation in Ukraine war

TRUSS: PUTİN VE AİLESİNE AĞIR EKONOMİK YAPTIRIMLAR YAPILACAK

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Putin ve ailesine ekonomik ağır yaptırımlar yapıyoruz. Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü restore edilene kadar durmayacağız.” dedi.