Birleşik Krallık, Rusya'ya karşı yeni ekonomik yaptırımları açıkladı

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 18:03
qha muhabir
23 Haziran 2022, 18:03

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya savaş açan Rusya’ya karşı çeşitli mal ve teknolojilerin ihracatının yanı sıra jet yakıtı ve bazı banknotların ihracatına ilişkin yeni ekonomik yaptırım kararı aldı.

Birleşik Krallık hükumetinin internet sitesinde Uluslararası Ticaret Departmanı tarafından 23 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan bir bildiride, Birleşik Krallık’ın Rusya’ya karşı uygulayacağı ek yaptırımlar duyuruldu. Açıklamaya göre Rusya’ya bir dizi mal ve teknolojinin ihracatının yanı sıra jet yakıtı, yakıt katkı maddeleri ile sterlin veya Avrupa Birliği (AB) cinsinden banknotların ihracatına yasak getirildi.

Bunun dışında, yaptırım kapsamında demir-çelik ithalatına ilişkin teknik yardım, finansal hizmetler, fonlar ve aracılık hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin yeni yasakların yer aldığı belirtildi. Ayrıca Rusya menşeli gelir getirici malların ithalatı, satın alınması, tedarikine ilişkin de yasaklar getirildiği bildiriliyor.

Söz konusu yasaklardan bazılarının, Rusya ve işgal altındaki Ukrayna topraklarıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamada ayrıca ihracatı, tedariki, teslimatı, kullanıma sunulması ve devrinin yasaklandığı şu mal ve teknolojiler sıralanıyor: İç baskı malları ve teknolojisi, Kimyasal ve biyolojik silahlarla ilgili mal ve teknoloji, Deniz ürünleri ve teknolojisi, Petrol arıtma ürünleri ve teknolojisi; Endüstri ürünleri ve teknolojisi.