Birleşik Krallık, Rusya'nın 65 stratejik endüstrisi ile banka ve iş insanlarına yaptırım uyguladı

Ekonomi
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 14:34
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 14:34

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, işgalci Rusya’ya yeni yaptırımları açıkladı. Birleşik Krallık’ın Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinde, Moskova’nın stratejik sektörleri, bankaları ve iş dünyası hedef alınıyor. Rusya’ya yaptırımlar arasında; Wagner Grubu, Alfabank, Rusya Demir Yolları Sberbank ve 65 stratejik sektörden kişi ve işletme yer alıyor.

Londra, yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin başından bu yana 1000’den fazla kişi ve işletmeye yaptırım uyguladı. Rusya’nın 65 stratejik endüstrisini, bankasını ve Rus iş insanını hedef alan yeni yaptırım kararını duyurdu.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN RUS PARALI ASKER ŞİRKETİ WAGNER’E YAPTIRIM

Birleşik Krallık’ın yeni yaptırım paketinde; Wagner Grubu dahil olmak üzere çok sayıda savunma şirketi ve Rus Demir Yolları dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline lojistik ve çeşitli destek veren kişi ve kurumlar yer alacak. Ayrıca yaptırım uygulanan kurumlar arasında Rus bankası Alfabank mevcut.

SERGEY LAVROV’UN KIZI, RUS OLİGARK SHVİDLER, SBERBANK CEO’SU…

Öte yandan, yaptırım uygulanan kişiler arasında; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un üvey kızı olduğu iddia edilen Polina Kovaleva, Rus oligark, petrol zengini Eugene Shvidler ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su Herman Gref yer aldı.