Birleşik Krallık, Polonya'ya asker ve füze sistemi yerleştirecek

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 17:39
qha muhabir
17 Mart 2022, 17:39

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Polonya’nın yanında yer aldıklarına dair güvence belirtti ve Polonya’ya füze sistemi yerleştirme, ilave destek gönderme kararı aldıklarını açıkladı.

Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı en sert tavır alan ülkelerin başında geliyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya tehdidine karşı güvence vermek için Polonya’ya 100 asker ile birlikte Sky Sabre füze sistemini konuşlandırılacağını söyledi. Ben Wallace, Varşova ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında, “Polonya’nın yanında yer aldığımıza ve hava sahasını Rusya’nın bir başka saldırısından koruyacağımıza dair güvence vermek için yaklaşık 100 personelle birlikte Polonya’ya Sky Sabre orta menzilli uçaksavar füze sistemini konuşlandıracağız” ifadesini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’NIN POLONYA YAKINLARINA HAVA SALDIRISI YAPMIŞTI

Rusya, Ukraynalı mültecilerin Polonya’ya geçiş noktasının yakın bir eğitim üssüne, bu hafta başında hava saldırısı düzenlenmiş ve bu saldırıda en az 35 kişinin öldüğü bildirilmişti. NATO, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından doğu kanadının güvenliğini artırmak için harekete geçtiğini açıklamıştı.