Birleşik Krallık Milletvekili Qureshi, Çin'in Doğu Türkistan'a erişime izin vermesini istedi

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Eylül 2020, 19:13
Ozan Barış Erim
03 Eylül 2020, 19:13

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Bolton İşçi Partisi Milletvekili ve Birleşik Krallık Parlamentosu’nun Uygurlarla ilgili Tüm Partili Parlamento Grubu (APPG) başkanı Yasmin Qureshi, Byline Times gazetesine yaptığı açıklamada, meslektaşları ile birlikte Sincan’a seyahat etme talebinin Çin hükumeti tarafından reddedildiğini bildirdi. Bunun üzerine Qureshi, “Çin’in gerçekten saklayacak bir şeyi yoksa, Birleşmiş Milletlerin (BM) anında ve sınırsız erişim talebine izin vermemesi için hiçbir neden yok.” dedi.

Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı Dolkun İsa, Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptığı açıklamada, “Bu tarz açıklamalar ve baskılar Çin’i pes ettirecektir” diye bildirdi.

Yasmin Qureshi 1 Eylül 2020 tarihinde Byline Times gazetesine Sincan’a seyahat taleplerinin Çin tarafından reddedildiğini açıkladı. Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana etnik ve dini azınlıklara baskı uyguladığını vurgulayan Bolton İşçi Partisi Milletvekili Qureshi, “Çin’in gerçekten saklayacak hiçbir şeyi yoksa, BM’nin anında ve sınırsız erişime izin vermemesi için hiçbir neden olmamalı. Çin’in bu konuda devam eden direnişi ve iş birliğini reddetmesi, sadece Sincan Uygurları için en derin korkularımızı doğruluyor. Kanıt açık… Çin, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana etnik ve dini azınlıkların en büyük ölçekli tutuklama gerçekleştirdi.” dedi.

İLGİLİ HABER: 1.5 AYDIR SOKAĞA ÇIKMALARI YASAK OLAN DOĞU TÜRKİSTANLILARA GIDA YARDIMI YAPILMIYOR!

“BM’DE DOĞU TÜRKİSTAN KONUSU SÜREKLİ GÜNDEME GELİYOR”

Birleşik Krallık milletvekili Qureshi’nin açıklamaları ile ilgili Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı Dolkun İsa, QHA’ya konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İsa, Doğu Türkistan konusunun BM insan hakları oturumunda sürekli gündeme geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“BM İnsan Hakları Konseyi, 2018 yılının sonundan itibaren Doğu Türkistan’daki toplama kampları konusunda tepkilerini artırmaya başladı. Geçen yıldan itibaren BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Çin hükumetinin toplama kamplarını kendisinin ziyaret edeceğini söyledi ve BM insan hakları oturumunda bu konu devamlı olarak gündeme gelen bir konu oldu. En sonunda 2020 Haziran ayında gerçekleştirilen oturumda 28 ülke, bir bildiri yayımladı. Bildiriye göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet’in bölgeye gitmesi, Çin’deki yönetimin buna izin vermesi ve Çin hükumetinin bu toplama kamplarını koşulsuz bir şekilde kapatması gerektiği gündeme getirildi.”

İLGİLİ HABER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA CEZA KAMPINDA 3 YIL ALIKONULDU, GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

“ÇİN, DÜNYA KAMUOYUNU ALDATMAYA ÇALIŞIYOR”

Çin hükumetinin Doğu Türkistan’daki toplama kampları ile sürekli dünya kamuoyunu aldatmaya yönelik çalışmalar yaptığını vurgulayan Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı, “Çin, sürekli olarak dünya kamuoyunu aldatmaya ve zaman zaman yöntem değiştirmeye çalışıyor. Çin hükumeti, ilk etapta bu şekilde kampların bulunduğunu kesinlikle yalanladı. Daha sonra baskıların artması ve belgelerin ortaya çıkmasıyla yöntem değiştirdi. Toplama kamplarını insanlara meslek eğitim merkezi olarak tanıtmaya başladı ancak baskıların tekrar artması ve yeni belgelerin ortaya çıkmasından sonra ‘Biz terörizmle mücadele ediyoruz’ dedi. Çin hükumeti her zaman değişik iddialarla ve yalanlarla toplama kamplarını gizlemeye çalışıyor ama uluslararası camiayı etkileyebilmiş değiller.” dedi.

İLGİLİ HABER: TÜRKMEN LİDER SALİHİ’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’A DESTEK ÇAĞRISI

“ÇİN, YALANLARINA TARAF TOPLUYOR”

Dolkun İsa, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım ile ilgili sürekli yeni belgelerin ortaya çıktığını kaydetti. Ayrıca İsa, Çin’in Doğu Türkistan konusundaki yalanlarına taraf toplamaya çalıştığına dikkat çeken İsa,“Doğu Türkistan’da resmen bir soykırım yaşanıyor ve bu konuda uluslararası bağımsız kaynaklarda bu meseleyi gündeme getiriyor. Her geçen gün yeni belgeler ortaya çıkıyor ve Doğu Türkistan’da yaşananların soykırım olduğu yönünde, bazı ülkelerde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çin ise bu süreçte kendi fikirlerine taraftar toplayarak bazı ülkelerin bu soykırımı görmezden gelmesini sağlıyor.” diye ifade etti.

İLGİLİ HABER: KANADA, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜMLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLAYACAK

“BASKILAR ÇİN’İ PES ETTİRECEK”

Birleşik Krallık Milletvekili Yasmin Qureshi’nin açıklamalarının, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü sonlandırmak için bir adım olacağını belirten İsa, şunları söyledi:

“Yasmin Qureshi’nin bu açıklaması uluslararası basında bir ses getirmiş durumda. Çin hükumeti de tüm bu açıklamalara ve belgelere karşı direniyor. Geçenlerde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa’da siyasi temaslarda bulundu. Bu temaslar sırasında da toplama kampı konusu gündeme geldi ancak Bakan Yi, ‘Bu konu Çin’in içişleridir’ diyerek geçiştirdi. Ama Yasmin Qureshi’nin bu çıkışı ve başta Avrupa ülkelerinin de bu konu hakkındaki duyarlılığını zaman zaman dile getirmesinin bir sonuç vereceğini düşünüyorum. Kısa dönemde bir sonuç alınamayabilir ama uzun süre boyunca bu baskıların sürmesi Çin’i pes ettirecektir.”