Birleşik Krallık, köle işçi olarak çalıştırılan Uygurlar için oturum düzenledi!

06 Kasım 2020, 18:52

Ozan Barış ERİM/QHA Ankara

Dünyaca ünlü moda, perakende ve teknoloji markaları, Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ve istismar edildiği iddiaları üzerine Birleşik Krallık Parlamentosuna çağrıldı. Yapılan oturuma katılan marka temsilcilerine Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili sorular soruldu.

Birleşik Krallık Parlamentosu İş, Enerji ve Sanayi Strateji Komitesi, Birleşik Krallık’ta da faaliyet gösteren şirketlerin Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurların zorla çalıştırılmasını ne ölçüde istismar ettiğini belirlemek için dün bir oturum düzenledi. Aralarında Adidas, Amazon, BooHoo Group, Gap (Gap Inc.), H&M Group, IKEA, Marks and Spencer, Nike, Puma, Stella McCartney, The North Face ve TikTok gibi şirketler oturuma kanıt sunmaları için çağrıldı. Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konu ile ilgili açıklamada bulunan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, “Bu oturumların yapılması, insan haklarını ihlal ederek Uygur Türklerini köle işçi olarak çalıştıran şirketlere, yaptırım uygulanması konusunda çok önemli bir gelişme.”  dedi.

İLGİLİ HABER: ÇİN, DOĞU TÜRKİSTANLILARI KÖLE İŞÇİ ORDUSUNA DÖNÜŞTÜRÜYOR

ÇİNLİ ŞİRKET TİKTOK KANIT VEREN MARKALAR ARASINDA

Şirket temsilcileri oturumda adeta sorguya çekildi. Şirketlere, Çin’de köle işçi olarak çalıştırılan Uygur Türkleri ile ilgili sorular soruldu. BooHoo, Nike ve North Face, teknoloji markası TikTok ile birlikte kanıt veren markalar arasında yer aldı ve tedarik zincirlerinin Uygur Bölgesi’ndeki zorunlu çalıştırma ile potansiyel bağlantıları hakkında zor sorularla karşılaştı.

İLGİLİ HABER: “BİRLEŞİK KRALLIK’IN DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ YAPTIRIM SİNYALİ OLABİLİR”

“ŞİRKETLERDEN BAZILARI İLGİLERİNİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ”

Birleşik Krallık Parlamentosunun İş, Enerji ve Sanayi Strateji Komitesi, Doğu Türkistan’daki köle işçiler konusunda Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren şirketlerin görüşünü almak amacıyla bir oturum düzenledi. Düzenlenen oturuma katılan şirket temsilcileri, Çin’in Doğu Türkistanlılara uyguladığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sorguya çekildi. Doğu Türkistan’daki moda, perakende ve teknoloji sektörlerinde ticaret yapan şirket yetkililerinin; ticari faaliyetler, köle işçi kullanımı ve gözetim sistemleri konusunda sorgulaması yapıldı. Sorulan sorulara cevap veren yetkililerin bazıları, gözetim sistemleri ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili ilişkileri olmadığını bildirdi.”

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE, UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİLİ ENDİŞELERİNİ BM’DE DİLE GETİRDİ

“KÖLE İŞÇİ ÇALIŞTIRAN ŞİRKETLERE YAPTIRIM UYGULANMASI İÇİN GÜZEL BİR ADIM”

“Ben ümit ediyorum ki bu çok güzel bir başlangıç oldu. Zaten bundan birkaç ay önce, Dünya Uygur Kongresi ve diğer Doğu Türkistan teşkilatları ile beraber, Doğu Türkistan’daki köle işçi düzenini durdurmak, bununla ilgili olan şirketlerin ticari faaliyetlerini durdurmak amacıyla uluslararası bir hareket başlatmıştık. Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen duruşmayı ise bu hareketin bir yansıması olarak görüyorum. Şuan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve Almanya’da köle işçiler konusunda ciddi bir hareketlenme var. Bu gibi komitelerin kurulması ve oturumların yapılması, insan haklarını ihlal ederek sadece çıkar elde etmek için Uygur soykırımını görmezlikten gelen şirketlere yaptırım uygulanması konusunda çok önemli bir gelişme.”

İLGİLİ HABER: UYGURLAR, ÇİN’İN DEĞİŞİK BÖLGELERİNE KÖLE İŞÇİ OLARAK GÖNDERİLİYOR

Birleşik Krallık
KÖLE İŞÇİ
oturum
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: