Birleşik Krallık, işgalci Rusya'yı düşman devletler listesine ekledi

Güncel
Ömer Kaya
28 Aralık 2021, 15:34
Ömer Kaya
28 Aralık 2021, 15:34

Birleşik Krallık Güvenlik ve Sınırlardan Sorumlu Devlet Bakanı Damian Hinds, siber faaliyet endişelerini ve iddia edilen dezenformasyon kampanyalarını gerekçe göstererek düşman ülkelerin listesini açıkladı. Listede, Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonu da yer alıyor.

Birleşik Krallık Güvenlik ve Sınırlardan Sorumlu Devlet Bakanı Damian Hinds, düşman ülkeler listesini kamuoyuyla paylaştı. Bu kapsamda, Birleşik Krallık’a tehdit oluşturabilecek olan dört ülkenin ismini açıklayan Hinds, Rusya Federasyonu’nu da bu ülkeler arasında saydı.

Damian Hinds, üç ülkenin fiziksel insan kapasitesine sahip olduğunu belirtirken, “Büyük siber varlığa sahip olan ülkeler geniş ölçekte konuşlandırabiliyorlar” dedi. İngiliz Bakan Damian Hinds, The Telegraph’a verdiği demeçte, Çin, İran, Kuzey Kore ve Rusya’ya işaret etti. Çin, İran ve Rusya’nın siber tehditten istihbari faaliyetlere birçok olayda parmağının olduğunu dile getirdi.

CASUSLUK FAALİYETLERİ, SİBER SALDIRILAR, PARALI ASKERLER VE DEZENFORMASYON KAMPANYALARI

Hinds’e göre, listede yer alan devletler Büyük Britanya için tehdit oluşturuyor. Casus teşkilatları, siber saldırılar, paralı askerler ve dezenformasyon kampanyalarına vurgu yapan İngiliz Bakan, bu ülkelerin çok tehlikeli olduğunu sözlerine ekledi.

Aralık ayı başında Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı’nın Birleşik Krallık Gizli İstihbarat Servisi Başkanı Richard Moore’a yönelik tehditleri nedeniyle olası bir diyalog şansının kaybolduğunu bildirdi. Başkan Moore, Kasım ayının sonunda, Londra’nın Rusya’dan kaynaklanan ciddi tehditler gördüğünü ve tehditleri kontrol altına almak ve püskürtmek için her türlü çabayı göstereceğini söylemişti.