Birleşik Krallık İçişleri Bakanı, Julian Assange'ın ABD'ye iadesini onayladı

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 15:35
qha muhabir
17 Haziran 2022, 15:35

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, dünyaca ünlü isimlere ait belgeleri ifşa etmesiyle tanınan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzaladı.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, Irak ve Afganistan’daki uluslararası suçlara ilişkin belgeleri ifşa eden WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzaladı. Priti Patel, kararı imzalayarak Assange’ın ABD’ye iadesine yeşil ışık yakmış olsa da Assange’ın hukuk ekibi tarafından yapılan paylaşımda bu kararı temyize götüreceklerini kaydetti.

Öte yandan, WikiLeaks’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “İngiliz demokrasisi ve basın özgürlüğü için kara bir gün” yorumu yapıldı ve Patel’in kararının “bu savaşın sonu olmadığı” vurgulandı.WikiLeaks, Assange’ın kararı temyize götüreceğini açıkladı.

WİKİLEAKS BELGELERİ VE JULİAN ASSANGE

Wikileaks belgelerini yayımlayarak uluslararası arenada krize imza atan Julian Assange, 2012 yılından beri Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan ve 2019 yılında Ekvador’un sığınmacı statüsünü kaldırmasının ardından Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkartılarak tutuklanan Julian Assange, o zamandan beri Birleşik Krallık’taki Belmarsh Cezaevi’nde tutuluyordu.