Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı: "Rusya hazırladığı savaşın tatbikatını Ukrayna’da uyguluyor"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
01 Temmuz 2019, 20:40
Mehmet Berk Yaltırık
01 Temmuz 2019, 20:40

Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Sir Mark Carleton-Smith, Ukrayna-Rusya cephe hattını ziyaret ederek İngiliz bordo bereli askerlerin eğitimlerini izledi. General Carleton-Smith, ziyareti sırasında “Rusya Batı’ya karşı hazırladığı savaşın tatbikatını Ukrayna’nın doğusunda uyguluyor” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın tank ve topçu atışları gibi klasik savaş yöntemlerini suikast, propaganda ve siber saldırılar ile desteklediğini vurgulayan İngiliz Genel Kurmay Başkanı “Burada sürekli olarak geliştirilen ve sinsilikle uygulanan bir savaş modeli var” değerlendirmesinde bulundu. General Carleton-Smith son olarak Batı kamuoyunu, “Sanırım şunu söylemeliyiz ki oynadıkları oyun herhangi bir kurala bağlı bir oyun değil. Bir gün bizim kapımızı da çalacak, (buna yönelik) bir toplumsal algıları ve askeri taktikleri var” sözleri ile uyardı.

PUTİN’İN “HİBRİT SAVAŞ” TAKTİĞİ

İngiliz Sunday Times Gazetesi, bu ziyareti ve açıklamaları şu bilgilerle birlikte aktardı: “Başkan Vladimir Putin’in amacı basit; Eski bir Sovyet ülkesi olan Ukrayna’ya diğer ülkeleri (bu doğrultuda) cesaretlendirebilecek şekilde tam bağımsızlık vermemek. Ayrıca NATO ve Amerikan kuvvetlerini de Rusya sınırından uzak tutmak. Askeri uzmanlar bu savaşı tampon bölgede cereyan eden bir “hibrit savaş” olarak nitelendiriyor. Bu savaşa kendi silahlı kuvvetleri ile karşı duran tek askeri güç ise Birleşik Krallık. Birleşik Krallık insani yardım malzemesine ek olarak bölgede asker bulunduruyor ve askeri eğitim veriyor. Savaşın başladığı günden beri 13 bin Ukrayna askeri Birleşik Krallık Ordusu tarafından eğitildi.”

HİBRİT SAVAŞ VEYA GERASİMOV KONSEPTİ

“Melez Savaş” yahut “hibrit sava”, Rusya Genelkurmay Başkanı General Valeriy Gerasimov’un mimarı olduğu, “Gerasimov Doktrini” olarak da adlandırılan, İngilizce literatürde “non-linear war” olarak ifade edilen “kirli savaş” olarak nitelendirilen bir savaş konseptidir. Savaş ve barış durumunun arasında kalan gri alanda, konvansiyonel güçlerin aksine daha kullanışlı olan askeri olmayan kapasitenin yönlendirilmesi ve yönetilmesi taktiklerine dayanmaktadır. Gerasimov bu kavramı Kırım’ın işgalinden bir yıl önce 27 Şubat 2013’te yayınlanan “The Value Of Science In Prediction” (Tahminde Bilimin Değeri) adlı makalesinde dile getirmiştir. Örnek olarak Kırım’ın doğrudan askeri birliklerden önce “yeşil adamlar” denilen silahlı unsurlarca işgal edilmesi bu konsepte binaen uygulanmıştır.