Birleşik Krallık: Gemi, Ukrayna karasularından uluslararası hukuka uygun olarak geçiş yapıyor

Haberler
E. K.
23 Haziran 2021, 16:46
E. K.
23 Haziran 2021, 16:46

Birleşik Krallık, Rus gemisi ve uçağının İngiliz HMS Defender gemisine uyarı ateşi açtığı iddiasını yalanladı. Kraliyet Donanması gemisinin, uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız geçiş yaptığı belirtildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rus gemisi ve uçağı tarafından Karadeniz’de İngiliz HMS Defender destroyerine uyarı ateşi açıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Bugün, Rus basınında Rusya Savunma Bakanlığına dayandırılarak çıkan haberlerde, İngiliz savaş gemisinin, Rus işgali altında bulunan Kırım yarımadasının güneybatı kısmında yerleşen Felenk (Fiolent) Burnu (Akyar’ın Balıklava bölgesi) yakınlarında “Rus sınırını ihlal ettiği” ve bu nedenle İngiliz gemisine uyarı atışı yapıldığı iddia edilmişti.

“HMS DEFENDER HAKKINDAKİ İDDİALARI KABUL ETMİYORUZ”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rusya’nın İngiliz gemisine ateş açtığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, “Birleşik Krallık Donanmasına ait gemi, uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız geçiş yapıyor. Rusların Karadeniz’de topçu tatbikatları düzenlediğini ve denizcilik camiasını faaliyetleri hakkında önceden uyardığını düşünüyoruz. HMS Defender’a ateş açılmadı ve yoluna bomba atıldığı iddialarını kabul etmiyoruz.” denildi.

“TATBİKATLARDAN HABERDARDIK”

Bunun yanı sıra, geminin, Karadeniz üzerinden Odesa’dan Gürcistan’a rutin bir geçiş gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, “Genellikle bu rotada yapıldığı gibi, uluslararası kabul görmüş trafik ayrım koridoruna girdi. Moskova saatiyle 09:45’te koridordan güvenle ayrıldı. Her zamanki gibi Rus gemileri geçişini takip etti ve (gemi) yakınlarındaki tatbikatlardan haberdardı.” ifadelerine yer verildi.