Birleşik Krallık, Doğu Avrupa'daki tatbikatlar için 8 bin asker gönderecek

Güncel
qha muhabir
30 Nisan 2022, 00:34
qha muhabir
30 Nisan 2022, 00:34

Birleşik Krallık ordusunun yaklaşık 8 bin askeri, soğuk savaştan bu yana yapılan en büyük konuşlandırmalardan biri olarak Rus saldırganlığına karşı Doğu Avrupa’daki tatbikatlara katılacak.

The Guardian’in 29 Nisan 2022 tarihinde yayımladığı bir habere göre, bu yaz Finlandiya’dan Kuzey Makedonya’ya kadar çeşitli ülkelerde, Rus saldırganlığına karşı aylarca sürmesi planlanan tatbikatlar için düzinelerce tank konuşlandırılacak. Bunlara NATO’dan on binlerce askerinin yanı sıra Finlandiya ve İsveç’i içeren Ortak Sefer Kuvvetleri ittifakı da katılacak.

Birleşik Krallık ordusundan yaklaşık 8 bin askerin görev yapacağı tatbikatlara, 872 Challenger 2 tankı, 120 zırhlı savaş aracı, topçu silahları, helikopterler ve insansız hava araçları da destek verecek.

“AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ HİÇ BU KADAR ÖNEMLİ OLMAMIŞTI”

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, harekatın uzun süredir planlandığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak geliştirildiğini söyledi.

Savunma sekreteri Ben Wallace, “Avrupa’nın güvenliği hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi ve soğuk savaştan bu yana en büyük ortak konuşlandırmanın gerçekleşeceğini söyledi. Wallace ayrıca “Bu Tatbikatlar, bir dayanışma ve güç gösterisinde NATO ve Ortak Sefer Kuvvetleri genelinde müttefikler ve ortakların güçlerini birleştirecek” dedi.

Birleşik Krallığın, Avrupa’nın savunmasına ve Rus saldırganlığının caydırılmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyleyen Korgeneral Ralph Wooddisse “Konuşlanmanın ölçeği, Avrupa’da bu yüzyılda görülmeyen bir ölçekte saldırganlığı caydıracak” dedi.