Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı: Okul saldırısından Putin rejiminin sorumlu tutulmasını sağlayacağız

Güncel
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 18:18
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 18:18

Rus ordusunun Lugansk’ta sivillerin barındığı okulu bombalayarak 60 kişinin ölümüne neden olmasının ardından, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı, saldırıdan Putin rejiminin sorumlu tutulmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, 8 Mayıs 2022 tarihinde Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın Lugansk kentindeki bir okulu bombalamasından “dehşete düştüğünü” ve siviller ile sivil altyapıların kasıtlı olarak hedef alınmasının savaş suçu olduğunu söyledi.

TRUSS: SİVİLLER VE SİVİL ALTYAPILARIN KASITLI HEDEF ALINMASI SAVAŞ SUÇUDUR

Rusya’nın Lugansk’taki okula yaptığı son saldırısından dehşete kapıldığını belirten Liz Truss, Bu saldırının Rus bombardımanından kaçan masum insanların ölümüyle sonuçlandığına vurgu yaptı. Liz Truss ayrıca “Sivillerin ve sivil altyapıların kasıtlı olarak hedef alınması savaş suçu teşkil eder. (Rus Devlet Başkanı Vladimir) Putin rejiminin sorumlu tutulmasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

OKUL SALDIRISINDA 60 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Luhansk’taki Ukraynalı yetkililer, bir Rus uçağının 7 Mayıs 2022’de sivillerin barındığı okula bomba attığı duyurmuş ve tahliye için uygun vakit bekleyen okulun bodrum katındaki 90 kişiden 60’inin öldüğünü ve diğerlerinin enkaz altından kurtarıldığını açıklamıştı.