Birleşik Krallık: Çin, kurallara uymazsa yükselmeye devam edemeyecek

Güncel
qha muhabir
29 Nisan 2022, 03:10
qha muhabir
29 Nisan 2022, 03:10

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Çin yönetimini hedef alan açıklamalarda bulundu. Çin’in “oyun kurallarına göre oynamazsa” yükselmeye devam edemeyeceğini söyledi. NATO’nun Tayvan’ı koruması gerektiğine vurgu yaptı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Londra’daki Mansion House’da 27 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşen bir etkinlikte konuşma yaptı. Konuşmasında, Ukrayna’daki savaşın ardından özgür dünyanın, küresel saldırganlarla mücadelesinin yeniden başlatılması gerektiğini savundu.

TRUSS: ÇİN KURALLARA UYMUYOR

Konuşmasında Çin yönetimini hedef alarak “Ülkeler oyunu kuralına göre oynamalı. Ve buna Çin de dahildir” diyen Liz Truss, Çin’i şu ifadelerle eleştirdi:

“Pekin, Rus saldırganlığını veya savaş suçlarını kınamadı. Rusya’nın Çin’e ihracatı bu yılın ilk çeyreğinde üçte bir oranında arttı. Litvanya’yı baskı altına almaya çalıştı. Kimin NATO üyesi olması ya da olmaması gerektiği konusunda yorum yapıyor. Ve hızla Avrupa’nın stratejik çıkarlarının derinlerine nüfuz edebilecek bir ordu inşa ediyor.”

TRUSS: ÇİN’İN YÜKSELİŞİ KAÇINILMAZ DEĞİL

Çin’in yeterli derecede dayanıklı olmadığına vurgu yapan Liz Truss, “Çin’in yükselişinin kaçınılmaz olduğunu söyleyerek Çin’in işini onun için yapıyoruz. Aslında, yükselişleri kaçınılmaz değil. Kurallarına göre oynamazlarsa yükselmeye devam etmeyecekler” diyerek Çin’e uyarıda bulundu.

TRUSS: ÇİN’İN G7 İLE TİCARETLERE İHTİYACI VAR

Çin’in G7 ile ticaretlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Liz Truss, “Küresel ekonominin yarısını temsil ediyoruz. Ve seçimlerimiz var. Uluslararası kurallar ihlal edildiğinde ne tür seçimler yapmaya hazır olduğumuzu Rusya’ya gösterdik. Ve kısa vadeli ekonomik kazanç yerine güvenliğe ve egemenliğe saygıya öncelik vermeye hazır olduğumuzu gösterdik” diyerek G7’nin, Çin ile olan ticari ilişkilerden çok, uluslararası kurallara ve güvenliğe önem verdiğine işaret etti.

TRUSS: TAYVAN’IN SAVUNABİLMESİNİ SAĞLAMALIYIZ

Küresel bir NATO’ya ihtiyaçları olduklarını, NATO’nun küresel tehditlerle mücadele etmeye hazır halde küresel bir bakış açısına sahip olması gerektiğini dile getiren Truss, “Pasifik’in korunmasını sağlamak için Japonya ve Avustralya gibi müttefiklerimizle birlikte çalışarak Hint-Pasifik’teki tehditleri önlememiz gerekiyor. Ve Tayvan gibi demokrasilerin kendilerini savunabilmelerini sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.