Birleşik Krallık: Çin'deki gerçek sayılar açıklananların 40 katı!

30 Mart 2020, 16:53

Birleşik Krallık’ta Boris Johnson hükumetinin, Çin’e koronavirüs sürecinde yaptıkları nedeniyle öfkeli olduğu ve koronavirüs krizi bittikten sonra hesaplaşılacağı ifade edildi.

Birleşik Krallık hükumeti yetkilileri Çin’i koronavirüsün şiddeti hakkında yanlış bilgi yaymakla suçladı. İngiliz basınında çıkan haberlerde bilim insanlarının, Boris Johnson’a Çin’in gerçek sayıları 15 ila 40 kat azaltarak açıklama ihtimalinin bulunduğunu aktardığı yazıldı.

“ÇİN İLE HESAPLAŞACAĞIZ!”

Yetkililer, Çin’in ekonomik gücünü diğer ülkeler virüs ile boğuşurken onlara yardım teklif etme yoluyla genişletme amacının oldukça açık bir şekilde görüldüğünü ifade etti. İngiliz basını, haberleri 3 hükumet yetkilisine dayandırdığını açıkladı. Yetkililerden biri, “Bu krizden sonra diplomatik bir yeniden değerlendirme olacak. Bir hesaplaşma mutlaka gerçekleşmeli” dedi.

İngiliz basını, Johnson hükumetinin Çin’in süreci yönetme politikasına oldukça kızgın olduğunu ve Çinli telekom şirketi Huawei’nin ülkedeki 5G kablosuz ağını tesis etme anlaşmasının iptal edilebileceğini ileri sürdü. Johnson, Huawei’e bu anlaşmayı vererek en yakın müttefiklerinden olan ABD Başkanı Donald Trump’ı kızdırmıştı.

Birleşik Krallık
Çin
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: