Birleşik Krallık: Bazı Rus birlikleri, yeniden organize olmak ve ikmal için Rusya ve Belarus'a dönmek zorunda kaldı

Güvenlik
_QHA Ankara
30 Mart 2022, 17:47
_QHA Ankara
30 Mart 2022, 17:47

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, İstanbul’daki Ukrayna-Rusya müzakere heyetinin görüşmesinin ardından Kıyiv ve Çernigiv’den çekileceğini açıklayan Rusya’nın sahadaki ikmal ve organizasyon sorunundan dolayı bazı birliklerini yer değiştirse de tamamen bir çekilme içinde olmadığını kaydetti. Ciddi lojistik ve ikmal problemleri olan Rus ordusuna ait bazı birliklerin, işgal ettikleri Ukrayna topraklarından Rusya ve Belarus’a doğru yöneldiği öğrenildi.

Rusya Federasyonu müzakere heyeti, dün İstanbul görüşmelerinin ardından yaptığı basın toplantısında, Kıyiv ve Çernigiv’deki Rus güçlerinin çekilmeye başladığını ileri sürmüştü. Ancak, sahadaki duruma dair bugün açıklama yayımlayan Ukrayna ordusu, bunun gerçeği yansıtmadığını bazı birliklerin yer değişimi yapmasının dışında bir çekilmenin söz konusu olmadığını kaydetti. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı da sahadaki istihbarat raporlarına dayandırdığı açıklamasında bu konuya değindi.

“UKRAYNA’DA AĞIR KAYIPLAR VEREN BAZI RUS BİRLİKLERİ, DURUMU TELAFİ İÇİN BELARUS VE RUSYA’YA YÖNELDİ”

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, sahadaki istihbarat raporlarına dayandırdığı açıklamasında bu konuya değindi. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığının bugün yaptığı açıklamada, “Rusya, muhtemelen, kitlesel topçu ve füze saldırılarıyla azalan kara manevra kabiliyetini telafi etmeye devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, İngiliz askeri istihbaratı, konuya ilişkin açıklamasında, Ukrayna’da ağır kayıplar veren Rus birliklerinin yeniden örgütlenme ve ikmal için Rusya ve Belarus’a dönmek zorunda kaldığını rapor etti.

UKRAYNA VE RUSYA HEYETİ İSTANBUL’DA 4. TUR MÜZAKERELERİNİ YAPTI

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin 4. tur görüşmesi, dün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Basına kapalı olan görüşme, 10.30 itibarıyla başladı ve üç saate yakın sürdü. Taraflar, resmi görüşmelerin bitmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Ukrayna tarafı, güvenlik garantisi istediklerinin altını çizdi.

Rusya-Ukrayna müzakere heyetleri İstanbul'da bir araya geldi

Ukrayna heyeti, İstanbul’daki Rusya müzakerelerinin ardından açıklama yaptı: Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör istiyoruz

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.