Birleşik Krallık Başbakanı Johnson: Putin 2014'te Ukrayna'yı ilk kez işgal ettiğinde Batı korkunç bir hata yaptı

Güncel
Anife Bilal
15 Mart 2022, 13:12
Anife Bilal
15 Mart 2022, 13:12

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Batı ülkelerinin Kremlin’in baskı aracı olarak kullandığı Rus petrol ve gazına olan bağımlılığını sona erdirmenin hayati önem taşıdığını ifade etti. 8 yıl önce Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra Batının daha sert önlemler alması gerektiğini itiraf eden Johnson, “Putin, 2014’te Ukrayna’yı ilk kez işgal ettiğinde Batı korkunç bir hata yaptı” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, The Telegraph gazetesi için yazdığı köşe yazısında, Batı’nın 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesine ve Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldırmasına gösterdiği kolektif tepkiyi “korkunç bir hata” olarak nitelendirdi. Johnson şu ifadeleri kullandı:

“Putin 2014’te Ukrayna’yı ilk kez işgal ettiğinde Batı korkunç bir hata yaptı. Rus lider şiddetli bir saldırganlık eylemi gerçekleştirdi ve egemen bir ülkeden büyük bir parçayı aldı – ve biz de onun yanına kâr kalmasına izin verdik. Bir şekilde normale dönebileceğimizi düşündük.”

“RUS PERTOLÜ VE GAZINA OLAN BAĞIMLILIK SONA ERMELİ”

İşgalden sonra Rusya ile yapılan ticaretin devam ettiğini ve Avrupa ülkelerin Rus gazına daha da bağımlı olduğunu belirten Başbakan, “Ukrayna’ya karşı acımasız savaşı başlatma kararı aldığında dünya için onu cezalandırmak çok zor olacağını biliyordu, bağımlılığın farkındaydı. Bu nedenle, doğum hastanelerinin bombalanmasına izin veriyor. Bu nedenle, savaştan kaçan aileleri ayrım gözetmeksizin bombalayabileceğini düşünüyor. Bombalar düşüyor ve petrol ile gaz fiyatları yükseliyor; bu demek sizin cüzdanınızdaki para azalıyor Putin’in cüzdanındaki para ise artıyor. Bu şekilde devam edemez. Dünya her zaman böyle bir şantaj içinde yaşayamaz. Ve Batı ekonomik olarak Putin’e bağımlı olduğu sürece, bu bağımlılığı kullanabilir ve kullanacaktır. Bu nedenle, bu bağımlılık sona ermeli. Ve bu bağımlılık sona erecektir.” diye belirtti.

“İNGİLTERE DE RUS PETROLÜNE AMBARGO UYGULAYACAK”

Başka bir şeyi başarılı bir şekilde ihraç edemedikleri için Rusya’nın geniş enerji rezervlerinin Putin’in hem güçlü hem de zayıf yönü olduğuna dikkat çekerek, “Petrol ve gaz satışlarından gelir elde edememesi Rusya için önemli sorunlar yaratacaktır. ABD, Rusya’dan petrol ithalatına ambargo uygulayacağını duyurdu. İngiltere de aynısını yapacak. AB, Rusya’nın enerji kaynaklarından bir an önce vazgeçmeyi kabul etti. Biz onlarla ve özgür dünyanın tüm destekçileriyle birlikte bu geçişi hepimiz için kolaylaştırmak için iş birliği yapacağız.” ifadelerini kullandı.