Birleşik Krallık Başbakanı Johnson'dan Putin'e "Ukrayna" uyarısı

Güvenlik
Anife Bilal
14 Aralık 2021, 12:26
Anife Bilal
14 Aralık 2021, 12:26

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimini ele aldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına destek verdiğini yineleyen Johnson, Putin’i Rusya’nın herhangi bir istikrarsızlaştırıcı davranışının stratejik bir hata olacağı ve önemli sonuçlara yol açacağı konusunda uyardı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Birleşik Krallık Hükumeti basın servisinden yapılan açıklamada, Johnson’un Ukrayna sınırları yakınlarındaki Rus askeri varlığın artması ile ilgili büyük endişe duyduğunu ifade ettiği belirtildi. Görüşme sırasında Birleşik Krallık’ın Ukrayna toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına destek verdiğini yineleyen Johnson, Putin’i Rusya’nın herhangi bir istikrarsızlaştırıcı davranışının stratejik bir hata olacağı ve önemli sonuçlara yol açacağı konusunda uyardı.

Ayrıca Birleşik Krallık Başbakanı, bölgedeki gerilimi azaltmak ve kalıcı çözümler belirlemek için diplomatik kanallar aracılığıyla çalışmanın önemini vurguladı.