Birleşik Krallık Başbakanı Johnson: Avrupa, Rus gazı ile Ukrayna arasında seçim yapmak zorunda kalacak

Haberler
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 11:19
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 11:19

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, yakın zamanda Avrupa ülkelerinin, Rusya’dan daha fazla enerji satın almak ile Ukrayna’yı, barışı ve istikrarı desteklemek arasında seçim yapmak zorunda kalacağını ifade etti.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Londra’da gerçekleşen bir ziyafette, konuşma yaparak Avrupa ülkeleri Rusya’ya karşı uyardı. “Ukrayna’nın egemenliğini ve bütünlüğünü desteklediğimizi söylediğimizde, bunun nedeni Rusya’ya düşman olmak istediğimiz için değil” diyen Johnson, Batı’nın, Avrupa’da çok sayıda insan tarafından paylaşılan demokrasi ve özgürlük değerlerine bağlı olması nedeniyle Ukrayna’ya destek verdiğini vurguladı.

Polonya’nın Belarus sınırındaki yapay mülteci kriziyle ilgili durumda yardım istediğinde Batı’nın hızlı bir şekilde yanıt verdiğini belirten Başbakan, “Umarım, diğer Avrupa ülkeleri, dev yeni boru hatlarına daha fazla Rus hidrokarbonu gönderme ile Ukrayna’ya destek verme, barış ve istikrarı savunma arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaklarını yakında farkına varırlar.” dedi.

Almanya, dün Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini askıya aldı. Almanya, Kuzey Akım 2’nin ruhsatlandırma sürecine 8 Eylül 2021’de başlamıştı. Söz konusu süreç 4 ay olarak planlanmıştı.