Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson istifa etti!

Haberler
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 17:03
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 17:03

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, dünden bu yana ardı arkası kesilmeyen istifaların ardından bugün Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Muhafazakar Partisinin liderliğinden ve 3 yıldır yürüttüğü Başbakanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu. Johnson, yeni bir lider gelene kadar Başbakanlık görevini yürütecek.  

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının ardından hükumette ipler gerilmişti. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, bugün Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da partisinin liderliğinden ve başbakanlık görevinden istifa edeceği açıkladı. 3 yıl başbakanlık görevini yürüten Johnson, “Yeni lider görevine başlayana kadar, görevimde devam edeceğim. Görevimde benimle birlikte olan aileme, arkadaşlarıma ve İngiliz halkına teşekkür ederim. Bu başbakanlık süreci benim için çok önemli ve öğretici oldu” açıklamasını yaptı.

Johnson, 6 Temmuz 2022’de halkın baskısına rağmen istifa etmeyeceğini dile getirmişti.

Birleşik Krallık Sağlık Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak dün istifa ettiğini duyurmuştu. Akabinde hükumet yetkilileri peş peşe görevlerini sonlandırdı. Javid, Johnson’a güvenmediğini ve vicdanen rahat olmadığını belirtmişti. Boris Johnson’ın iki bakanla arasının iyi olduğu biliniyordu. Öte yandan halk Johnson’ın istifa etmesi konusunda baskısını artmıştı.

Muhafazakar Partisi’nin liderliğinden de istifa eden Johnson Başbakanlık görevini yeni bir isim gelene kadar yürütecek. Ülke genelinde yeni Başbakanın kim olacağı konusu ise tartışılıyor.

Öte yandan Johnson, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya en çok destek veren ülke liderlerinden biri olarak yer alıyor. Ekonomik ve insani yardımda bulunan Birleşik Krallık, Kıyiv’e 2,3 milyar sterlin askeri yardımda bulundu.

BORİS JOHNSON KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, Britanyalı muhafazakâr bir politikacıdır.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times gazetesinde kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti. 1999’da The Spectator’da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi ve ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini aldı.

İngiltere Muhafazakâr Parti’nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü.

13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Johnson, May’in istifası sonrasında 2019’dan beri başbakanlık görevini üstleniyor.