Birleşik Krallık, 14 Rus vatandaşı hakkında yaptırım kararı aldı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 11:30
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 11:30

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, uluslararası yolsuzlukla mücadele kapsamında toplamda 22 kişiye yaptırım uyguladı. Yaptırım kararı alınan kişilerin bulunduğu listede 14 Rus vatandaşı da yer aldı.

Birleşik Krallık, uluslararası yolsuzlukla mücadele kapsamında 22 kişiye yeni yaptırım kararı aldı. Dün Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin yeni küresel yolsuzlukla mücadele rejimi kapsamında toplam 22 kişiye yaptırım uygulayacağı duyuruldu. Öte yandan, listede 14 Rus vatandaşının da yer alması dikkat çekti.

BİRLEŞİK KRALLIK 14 RUS VATANDAŞINA YAPTIRIM KARARI ALDI

Bakanlığın açıklamasına göre; yaptırım listesinde; Rusya, Güney Afrika, Güney Sudan ve Latin Amerika vatandaşı olan 22 kişi bulunuyor. Bu şahıslar, yolsuzluk olaylarına karıştıkları gerekçesiyle İngiliz hükumeti tarafından yaptırımlara maruz bırakıldı.

Yaptırım uygulanan Rus vatandaşları arasında, Rusya’da gözaltındayken hayatını kaybeden Sergey Magnitsky’in ifşa ettiği, 2007 Aralık ayında 230 milyon dolarlık devlet mülkünü kendi zimmetine geçiren Rus yetkililer ve işadamları bulunuyor.

MAGNİTSKY YASASI

Rus devlet görevlilerinin karıştığı büyük yolsuzluk olaylarına ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaşan Hermitage Capital Management Fonu avukatı Sergey Magnitsky’nin, 2009’da Rusya’da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti. Bu kapsamda 2012 yılında ABD’de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD’ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor.